Štát Izrael svoju históriu iba začína

Snímka: Reuters

 Už 70 rokov je Izrael nezávislým štátom. Podľa nášho letopočtu sa toto výročie oslavuje 14. mája, židovský kalendár ho však oslavuje už v apríli. V Knihe žalmov, svätej knihe Židov sa píše, že roky človeka sú zrátané na 70 rokov. Izrael však so svojou ťažko vybojovanou históriou nekončí: „Som hrdý na to, že Izrael pomáha ľuďom v Latinskej Amerike, Afrike, Ázii a v mnohých ďalších krajinách, aby žili zdravšie a bezpečnejšie životy. Ešte len však prichádza tá najlepšia časť: my iba začíname. Sedemdesiat rokov je iba zlomok času v histórii,“ povedal v príležitosti vzniku izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Nepochybuje o tom, že o ďalších 70 rokov bude Izrael silnejší a ešte viac prosperujúci. Pre Židov je stále vlastný štát niečo, na čo treba byť hrdí a spomienku na dlhoročný exil ťahajú so sebou aj tí, ktorí ho nezažili. Pozreli sme sa na to, aký je súčasný Izrael.

1. Aká je reakcia na otvorenie ambasády USA v Jeruzaleme?
Práve dnes, sa má slávnostne otvoriť ambasáda USA v Jeruzaleme. Americký prezident Donald Trump ešte minulý december oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a začal tak s presunom z pôvodnej lokality ambasády v Tel Avive. Toto rozhodnutie vyvolalo kritiku medzinár

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy