Platby za telerozhlas desaťročie stagnujú aj v Česku

Snímka: Reuters

Pomôcť k lepšej kvalite by mal práve lepší model financovania. Koncesionárske poplatky sú vďačnou témou viacerých politikov, zatiaľ však 15 rokov zostávajú nezmenené.

1. Ako sa financujú verejnoprávne médiá na Slovensku?
Príjmy Rozhlasu a televízie Slovenska tvorí úhrada za služby verejnosti v oblasti vysielania (koncesionárske poplatky), príspevok zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom, príjmy z vysielania mediálnej komerčnej komunikácie či sponzorské plnenia. Tieto a ďalšie plusové položky sú súčasťou Štatútu Rozhlasu a televízie Slovenska.


Najproblematickejším bodom z financovania sú koncesionárske poplatky. Ich výška je v súčasnosti 4,64 eura a viackrát sa stala témou tak vládnych, ako aj opozičných poslancov. Zvýšiť ich v roku 2016 plánoval exminister kultúry Marek Maďarič, vláda Ivety Radičovej, naopak, v roku 2013 žiadala ich zrušenie.

Naposledy ich koncom marca spomenula ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá ich považuje za pilier demokratického, verejnoprávneho vysielania. Či sa však počas jej šéfovania rezortu budú zvyšovať, priamo nepotvrdila, pokrok majú priniesť až koaličné dohovory. Vládna SNS však ich zvyšovanie nepodporuje. Líder strany Andrej Danko v minulosti spomínal aj prevádzkovanie RTVS zo štátneho rozpočtu vďaka nižšiemu schodku, no hovoril tiež o ich zrušení.


Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník po svojom nástupe v minulom auguste tvrdil, že je nespravodlivé, aby sa poplatky 15 rokov nezvyšovali. „Ak sa nezmení systém financovania RTVS v strednodobom horizonte, to znamená v priebehu nasledujúcich dvoch – troch rokov, tak sa táto inštitúcia dostane do vážnych problémov,“ povedal na rokovaní Rady RTVS o účtovnej uzávierke RTVS za rok 2017 na konci apríla. Zvýšiť príspevok pre RTVS je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády.

2. Čím je situácia v Čes

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy