Podľa DNA spoznáš aj Richarda III.

Snímka: Reuters

Kingovej tím totiž rozlúštil 500 rokov starý prípad, aby nakoniec potvrdil, že nájdené pozostatky patria tomu, komu aj dúfali. Poslednému kráľovi z rodu Yorkovcov a aj poslednému, ktorý padol v bitke. Jeho pozostatky sa stratili v 16. storočí po zániku mníšskeho kláštora v Leicesteri. Výskumníčka prišla na Slovensko porozprávať o výskume na konci apríla v rámci podujatia DNA DAY Slovakia, ktorého cieľom bolo priblížiť výskum DNA študentom aj verejnosti.


Pre veľa ľudí je genetika zložitá veda, ktorá je ťažká na pochopenie aj na popísanie jej procesov napriek tomu, že ju viacerí z nás na gymnáziu absolvovali. Vy sa však snažíte genetiku čo najviac priblížiť ľuďom. Prečo si myslíte, že sa ľudia genetiky boja?
Myslím si, že je to prípad viacerých vied, keď si ľudia myslia, že sú veľmi komplikované. Ľudí treba správne nasmerovať, aby ich viac pochopili. Ja som sa ku genetike dostala tiež neskôr.


Prišli ste z anglického Leicesteru, ako sa učí genetika vo Veľkej Británii?
Mám štyri deti a všetky sa už učili genetiku, a to v pomerne mladom veku. Extrahovanie DNA, napríklad z jahôd, je pre nich niečo, čo robia v škole. DNA sa často využíva aj na zisťovanie pôvodu. Ide o veľký projekt v USA, Veľkej Británii či Kanade, do ktorého je zapojených veľa spoločností. Ak pošlete kúsok „z vás“ do jednej z nich, zistí, aký pôvod ukazuje vaše DNA. Je to veľmi obľúbené u ľudí, dostávajú sa tak ku genetike bližšie.


A čo vás presvedčilo, aby ste sa jej venovali? Kedy nastal ten zlomový okamih? Lucia Rusnáková
Bolo to v Cambridgi počas prednášky o prípade Romanovovcov, niekdajší ruský cár Mikuláš II. so ženou boli zabití počas boľševickej revolúcie. Ich pozostatky sa našli v Jekaterinburgu a vďaka DNA identifikovali ich

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy