Odsťahovali sa z vlasti. Aby deti žili normálne

Snímka: Peter Mayer

Narodili sa, keď ešte Juhoslovanskej socialistickej federatívnej republike vládol pevnou rukou prezident Josip Broz Tito. Po rozpade štátu v roku 1992 sa Srbsko zosobášilo s Čiernou Horou a vznikla Juhoslovanská zväzová republika. Táto nálepka dlho nevydržala a vznikla nová s pomenovaním Srbsko a Čierna Hora. No druhý člen spolku neskôr vyhlásil nezávislosť a dnes svieti na mape sveta Srbská republika.

Z nej sa presťahovali do krajiny v srdci Európy. Ona má štatút zahraničnej Slovenky, on je Maďar. Jozef a Jana Nagyovci sa na cestu pobrali spolu so svojimi dvomi deťmi Alexandrom a Milanom.


Zubárka bez práce

Čo ich primalo spakovať si kufre a dať zbohom Srbsku? „Chceli sme umožniť deťom, aby mali normálny život, lebo tam sa nedá,“ dostávame jednoduchú odpoveď na našu otázku. Aj odpoveď na ďalšiu – prečo si vybrali práve krajinu pod Tatrami, je vcelku prostá. „Lebo ovládame reč,“ zanôti Nagyová mäkkou slovenčinou sťaby vytiahnutou z najrýdzejšieho kúta Slovenska. Jej manžel s huncútskym výrazom na okrúhlej tvári pripomínajúci Rudolfa Hrušínského z legendárneho filmu Dobrý vojak Švejk súhlasne pritaká.

Pochádzajú z Vojvodiny, kde Slováci dosiaľ tvoria tretiu najrozšírenejšiu národnosť. Ak chceme nájsť príčinu, treba načrieť hlbšie do histórie. Po vyhnaní Turkov zostali na severe S

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy