Berieme aj takú prácu, ktorú Slováci vôbec nechcú robiť

Snímka: Reuters

Rýchlo, rýchlo! To boli prvé slová, ktoré sa po slovensky naučil v továrni Nenad Kostić. Spolu s ďalšími tisíckami Srbov ho vypudili z vlasti biedne zárobky. „V Peugeote si nás cenia. Berieme aj prácu, ktorú Slováci nechcú robiť a naučíme sa aj to, čo oni nie,“ dozvedáme sa od neho v krátkych pauzách, kým čapuje pivo alebo kofolu v pohostinstve pri železničnej stanici.

V zemi zasľúbenej

Tridsaťštyriročný chlap z mesta Zaječar vo východnom Srbsku má sa veru čo obracať. V utorok, stredu a vo štvrtok kmitá za výčapným pultom. Od rána až do záverečnej. Piatky a víkendy sú vyhradené montážnej linke trnavského závodu Groupe PSA Slovakia. Dve dvanásťhodinové šichty plus jedna osemhodinová dajú riadne do tela. Na konci nich si ani poriadne necíti ruky. Jediný deň voľna pripadá na pondelok. Vtedy si predovšetkým zbehne nakúpiť proviant na ďalší týždenný kolotoč.


Vypadnúť zo Srbska pre neho neznamenal žiaden problém. Veď suseda odvedľa mala pracovnú agentúru. Pomocou nej sa dostal von, ale v tomto režime pracoval len mesiac a zamestnal sa vo fabrike. V Zaječari nechal ženu a dv

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy