9. V štátnej sfére pri získaní zamestnania rozhoduje politická príslušnosť

Snímka: Flickr/George M. Groutas

Aká je v Srbsku momentálna situácia?

Minulý rok prišli do krajiny zahraničné investície za viac ako 2,3 miliardy eur. Podľa vyjadrenia srbského prezidenta Aleksandra Vučiča je to dokonca viac ako do všetkých bývalých juhoslovanských republík dohromady. Pravda, to nič nemení na tom, že sa tam žije veľmi ťažko. Ľudia jednoducho nemajú prácu. Nečudo, že tisíce z nich za ňou odchádzajú do zahraničia. Keby išlo o bežnú migráciu – odídu na nejaký čas a potom sa vrátia –, nebolo by na tom nič zlé. Lenže nevracajú sa kvalifikovaní ľudia.

Súvisí ich odchod len s ekonomickým stavom?

Aj s tým, že nefunguje štát. Predovšetkým v štátnej sfére rozhoduje pri získaní zamestnania nie odbornosť, ale často stranícka príslušnosť. Rozsiahla je sieť korupcie, súdnictvo často nie je nezávislé, sú problémy s fungovaním právneho štátu či so zdravotníctvom. Prezident Vučič vyhlásil, že Srbsko má sedem miliónov obyvateľov, ale keď budú doterajšie trendy pokračovať, v roku 2060 bude mať iba necelé štyri milióny, v lepšom prípade 5,5 milióna.

Chce krajina skutočne vstúpiť do EÚ?

Začiatkom roka na otázku, ako by hlasovali v referende o vstupe do Únie, odpovedalo 52 percent opýtaných občanov kladne, 24 percent by hlasovalo proti, 12 percent sa nevedelo vyjadriť a 12 percent ľudí by nechcelo v takomto referende hlasovať. Avšak až 65 percent opýtaných sa nazdáva, že by reformy súvisiace so vstupom do Únie bolo treba urobiť aj tak, aj bez členstva v Únii.

Čo im bráni v rýchlejšom napredovaní do spoločenstva?

Liknavosť politického vedenia v Srbsku, ktoré odpútava pozornosť od svojich nedostatkov tým, že vinu

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy