8. Komu vďačia veriaci za šaštínsku bohorodičku

Snímka: archív

Na cestu autom z Bratislavy do Belehradu si treba vyčleniť čas okolo šiestich hodín. Napriek neveľkej vzdialenosti našincovmu srdcu nie je Srbsko extra blízke. Jedným z faktorov, ktorý to spôsobil, je ten, že táto južná krajina historicky inklinovala k pravosláviu, kým Slovensko ku katolicizmu. Pocit spolupatričnosti sa vytrácal už oddávna.

Tak či onak, v minulosti Balkánci zanechali svoje stopy. Jedna je však hlbšia viac než iné. „Málokto vie, že za uctievanie šaštínskej bohorodičky môžeme vďačiť šľachtičnej Angelike Bakičovej a v neposlednom rade tiež jej sestre Margarite. Obe sú príkladom prestupu na katolícku vieru, obe sa stali jej významnými propagátorkami,“ pripomína profesorka Marta Botiková z Katedry etnológie Univerzity Komenského v Bratislave.

Sochu Sedembolestnej Panny Márie ako naplnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach dala v roku 1564 zhotoviť majiteľka šaštínskeho panstva Angelika Bakičová. Otvorila tým tradíciu dnes všeobecne známeho pútnického miesta.

Únos krásnej Zuzany

Ak by sme chceli sledovať stopy Srbov v mierne bulvárnom tóne, narazili by sme na milostnú aféru: krásna Zuzana Forgáčová mala ešte iba pätnásť rokov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy