6. Agentúry Srbom mažú oči blatom a držia ich v strachu

Snímka: HN/Pavol Funtál

Vo februári novinár Dragan Krsnik vyvolal značný ohlas, keď vo svojej reportáži z „tajnej misie“ v slovenskej fabrike uviedol, že sa s jeho krajanmi zaobchádza ako s „otrokmi“. Zaregistrovali ste odvtedy nejaký posun v zamestnávaní Srbov?

Srbskí ministri práce sa už trikrát stretli so slovenským ministrom práce Jánom Richterom. Po ich odchode sa veci skoro vôbec nezmenili. Akurát sa stalo to, že slovenské agentúry si otvorili spoločnosti v Srbsku a cez nich sem posielajú pracovníkov. Zvyšuje im to náklady, peniaze zostávajú v Srbsku a Slovensko z takéhoto druhu práce profituje veľmi málo.

Prvého mája vstupuje do platnosti novela zákona, ktorá mení niektoré postupy týkajúce sa zamestnávania cudzincov z tretích krajín. Je to podľa vás krok správnym smerom?

Teraz všetci čakajú, čo po prvom máji bude. Z mojich skúseností môžem povedať, že každá zmena zákona priniesla dobrého len veľmi málo. Nebude to také jednoduché, ako si to predstavuje ministerstvo práce.

Čo vám prekáža na tejto novele?

Limity, ktoré dovoľujú zamestnať maximálne 30 percent cudzincov. Mám firmu, rád by som zamestnal Slovákov a nemôžem. Vypisoval som konkurzy na voľné pracovné miesta a na úrade práce som povedal: Dajte mi Slovákov, nemám dôvod zamestnávať pracovníkov z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy