6. Agentúry Srbom mažú oči blatom a držia ich v strachu

Snímka: HN/Pavol Funtál

Vo februári novinár Dragan Krsnik vyvolal značný ohlas, keď vo svojej reportáži z „tajnej misie“ v slovenskej fabrike uviedol, že sa s jeho krajanmi zaobchádza ako s „otrokmi“. Zaregistrovali ste odvtedy nejaký posun v zamestnávaní Srbov?

Srbskí ministri práce sa už trikrát stretli so slovenským ministrom práce Jánom Richterom. Po ich odchode sa veci skoro vôbec nezmenili. Akurát sa stalo to, že slovenské agentúry si otvorili spoločnosti v Srbsku a cez nich sem posielajú pracovníkov. Zvyšuje im to náklady, peniaze zostávajú v Srbsku a Slovensko z takéhoto druhu práce profituje veľmi málo.

Prvého mája vstupuje do platnosti novela zákona, ktorá mení niektoré postupy týkajúce sa zamestnávania cudzincov z tretích krajín. Je to podľa vás krok správnym smerom?

Teraz všetci čakajú, čo po prvom máji bude. Z mojich skúseností môžem povedať, že každá zmena zákona priniesla dobrého len veľmi málo. Nebude to také jednoduché, ako si to predstavuje ministerstvo práce.

Čo vám prekáža na tejto novele?

Limity, ktoré dovoľujú zamestnať maximálne 30 percent cudzincov. Mám firmu, rád by som zamestnal Slovákov a nemôžem. Vypisoval som konkurzy na voľné pracovné miesta a na úrade práce som povedal: Dajte mi Slovákov, nemám dôvod zamestnávať pracovníkov z tretích krajín. Počas celej doby trvania konkurzu sa mi ozvalo len zopár ľudí. Jednoducho treba otvoriť pracovný trh a trh práce si urobí selekciu sám.

Takže limit vás brzdí?

Slováci nechcú pracovať za ponúkané peniaze a za stanovených podmienok. Cudzinci áno. Automobilka Jaguar bude potrebovať tisícky ľudí a ostatným spoločnostiam tiež chýbajú. Každé takéto obmedzenie brzdí ako veľké, tak aj malé firmy. Už teraz sa ten zákon nedá dodržiavať.

Za prácou na Slovensko legálne vycestovalo už dvanásťtisíc Srbov. Počítate s ďalším nárastom?

Tí ľudia budú ďalej prichádzať. Veľa však záleží na trhu práce. Ak sa ukáže, že krajina ich potrebuje, bude ich prichádzať viac. Lebo Srbsko je na pokraji. Niet tam roboty, alebo zamestnávatelia tak málo platia, že zamestnanci majú problém z tých peňazí vyžiť do konca mesiaca.

Aká je priemerná mzda v Srbsku?

Nebavme sa o priemernej mzde. Aj na Slovensku je priemerný plat cez 900 eur a koľko ľudí by bolo šťastných, keby takú dostali.

Čo spôsobilo takú situáciu v Srbsku, že z neho ľudia odchádzajú?

To nie je otázka tejto krajiny. Ide o globálny trend. Hranice sú otvorené. Vždy boli také obdobia v dejinách ľudstva, kedy boli hranice zatvorené alebo otvorené, nekontrolované alebo kontrolované. Teraz môžu kontrolovať Srbov alebo Ukrajincov, lebo sú cudzincami z tretích krajín, teda nie sú v Európskej únii. A čo s nimi urobíme, keby do nej vstúpili aj všetky tieto štáty? Neriešme teraz Srbov.

Prečo nie?

Lebo koreň problému je v Slovenskej republike. Zrušili sme ubytovne, odborné šk

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy