5. Fingované sobáše aj práca na čierno

Snímka: pexels.com

Nemalá časť slovenského národa na cudzincov prichádzajúcich do krajiny zazerá cez prsty ako na zloduchov nemajúcich na práci nič iné, než spáchať nejakú lotrovinu.

Štatistiky by tomu ostatne nasvedčovali. Veď v roku 2017 bol nárast objasnenosti trestných činov Srbov (112 prípadov) takmer dvojnásobný oproti predchádzajúcemu obdobiu. V porovnaní s celou Slovenskou republikou, kde toto číslo prekračuje hranicu 41-tisíc, je však len kvapkou v mori.

Národný šport

Faktom zostáva, že obľúbeným „národným“ športom Balkáncov sú fingované sobáše. Polícia ich eviduje od roku 2012. Predminulý rok obvinila z prevádzačstva päť osôb, ktoré zabezpečovali slovenské nevesty pre srbských ženíchov.

Ženy vycestúvali do ich domoviny, aby za svoje „áno“ zinkasovali 3 500 eur. Novomanželia mali následne odísť do Nemecka a požiadať tamojšie úrady o povolenie na pobyt.

Ako nás informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová, nevesty väčšinou pochádzali zo sociálne slabších rodín a z rómskej komunity. Spomínaný prípad ukončil vyšetrovateľ v marci tohto roku návrhom na podanie obžaloby. Vysoký nárast účelových manželstiev polícia zaznamenala aj v roku 2017.

Snímka: HN

Väčšou boľačkou pre štát je nelegálne zamestnávanie. Minulý rok inšpektori práce a kontrolóri zistili 882 takýchto prípadov u príslušníkov tretích krajín s povolením na pobyt a 288 bez povolenia na pobyt. „Z uvedeného počtu bolo 775 občanov Srbska. Druhou najpočetnejšou skupinou boli Ukrajinci, u ktorých sa nelegálne zamestnávanie týkalo 277 ľudí,“ uviedla pre HN Jana Mochňacká, vedúca oddelenia pracovnoprávnych vzťahov na Národnom inšpektoráte práce.

Pod drobnohľadom Európskej únie

Inšpektorát vykonáva kontroly v súčinnosti v Policajným zborom, najčastejšie s príslušníkmi Úradu hraničnej a cudzineckej polície. Posudzovanie rizík nelegálneho zamestnávania cudzincov z tretích krajín je pod drobnohľadom Európskej únie, ktorá od svojich členských štátov požaduje pravidelnú identifikáciu odvetví ekonomických činností sústreďujúcich nelegálne zamestnávanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy