1. Z dočasnej migrácie sa stáva trvalá

Snímka: HN Peter Mayer

Tvrdí to Alena Chudžíková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.

Aktivity tejto mimovládnej organizácie sa zameriavajú predovšetkým na etnické, náboženské a jazykové menšiny.

Obete ako páchatelia

„Minister práce Ján Richter sa svojho času vyjadril, že integráciu majú zabezpečovať mestá a obce, prípadne zamestnávatelia. Je pravdou, že tá sa deje ,dole‘ a samospráva by mala skutočne prevziať väčšiu zodpovednosť, no za súčasného stavu nemá dostatočne rozvinuté kapacity – personálne, finančné ani odborné,“ uviedla pre HN Chudžíková.

Mestá tak bez podpory štátu nemôžu integráciu realizovať v plnej miere. Nedostatočná informovanosť vyvoláva obavy, následkom čoho vznikajú petície. Ilustračným príkladom je zriadenie ubytovne pre štyristo zahraničných robotníkov v obci Voderady, kde žije zhruba 1 500 obyvateľov. Vlastník budovy, ktorým je vyšší územný celok, s nimi svoj zámer neprediskutovával.

Chudžíková sa domnieva, že problém sa dal riešiť aj otvorenou komunikáciou, vysvetlením, čo bude zriadenie ubytovne znamenať pre obec a akým spôsobom sa v nej zabezpečí poriadok.

Centrum v minulom

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy