2. Cudzinci potrebujú prácu. Slovensko zase cudzincov

Snímka: PZ SR

Mzda v prepočte okolo štyristo eur ich vyháňa z domova. Nás najprv počuť, až potom vidieť, s nadhľadom a úsmevne charakterizujú svoju južanskú krv samotní Srbi. V reáli je ich cesta natiahnutá medzi fabriku, kde neraz drú aj dvanásťhodinové šichty, a ubytovňu alebo prenajatý byt. Z trasy si odbočia akurát do hypermarketu, kde si v akcii nakúpia proviant a do vozíka prihodia ako bonus zopár pív.

Dosť na to, aby vyvolávali zlobu a vášne v našej usporiadanej republike? Keď v obci Voderady prenikla na verejnosť správa, že sa chystá ubytovňa pre štyristo ľudí, v tom okamihu sa začala petícia. V obdobnom prípade sa ňou oháňali aj Vrábľania. V Seredi zašli ešte ďalej, keď pred bránami závodu FM Slovenská protestovali odborári s transparentmi „My sme tu doma“ či „12 rokov driny vymeniť za lacnú prácu zo Srbska?“ Aj v Šali sa na privandrovalcov pozerajú cez prsty. Jablkom sváru sa takisto stalo ubytovacie zariadenie.

V tomto meste prišlo k napadnutiu Šaľanov dvomi Srbmi. Jeden z nich sa ocitol za mrežami a jeho komplica vyhostili. Ďalší dvaja sa medzi sebou navzájom dobodali v Trnave a k potýčke, v ktorej hlavnú úlohu hral nôž, došlo aj v Dubnici nad Váhom. V Trenčíne sa zase podnapití mladí muži vracajúci sa z baru vyšantili na dvoch tuctoch zaparkovaných áut. Napriek týmto faktom cudzinci na Slovensku neotriasajú v základoch policajnými štatistikami.

Podpultové profesie

Už len hodiny zostávajú do času, keď do platnosti vstúpi novela zákona o službách v zamestnanosti. Od 1. mája sa majú zjednodušiť podmienky na zamestnávanie štátnych príslušníkov tretích krajín. Stane sa tak vo vybraných profesiách, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, a len v okresoch, kde nezamestnanosť poklesla pod úroveň piatich percent.

„Poslanecký návrh bol pripravený v spolupráci s ministerstvom práce a naším spoločným cieľom je najmä zabrániť týmito zmenami sociálnemu dampingu,“ informoval nás hovorca rezortu Michal Stuška. Podľa neho sa vzhľadom na súčasný vývoj na trhu práce dá uvažovať o náraste počtu pracovníkov z tretích krajín, no nemožno ho zatiaľ odhadnúť. „V každom prípade predpokladáme, že sa situácia stále nepriblíži k parametrom, teda počtom cudzincov zamestnaných v západných krajinách.“

Novela so sebou prináša viacero noviniek. Z nich vyberáme: zamestnávateľom pribúda povinnosť zabezpečiť primerané ubytovanie a zároveň nebudú môcť prekročiť horný strop vo výške 30 percent z počtu kmeňových zamestnancov. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny bude identifikovať „podpultové“ profesie, pričom k prvému zverejneniu zoznamu má prísť 30. júna. Rozširuje sa kategória zahraničných pracovníkov, u ktorých sa nebude vyžadovať potvrdenie

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy