2. Cudzinci potrebujú prácu. Slovensko zase cudzincov

Snímka: PZ SR

Mzda v prepočte okolo štyristo eur ich vyháňa z domova. Nás najprv počuť, až potom vidieť, s nadhľadom a úsmevne charakterizujú svoju južanskú krv samotní Srbi. V reáli je ich cesta natiahnutá medzi fabriku, kde neraz drú aj dvanásťhodinové šichty, a ubytovňu alebo prenajatý byt. Z trasy si odbočia akurát do hypermarketu, kde si v akcii nakúpia proviant a do vozíka prihodia ako bonus zopár pív.

Dosť na to, aby vyvolávali zlobu a vášne v našej usporiadanej republike? Keď v obci Voderady prenikla na verejnosť správa, že sa chystá ubytovňa pre štyristo ľudí, v tom okamihu sa začala petícia. V obdobnom prípade sa ňou oháňali aj Vrábľania. V Seredi zašli ešte ďalej, keď pred bránami závodu FM Slovenská protestovali odborári s transparentmi „My sme tu doma“ či „12 rokov driny vymeniť za lacnú prácu zo Srbska?“ Aj v Šali sa na privandrovalcov pozerajú cez prsty. Jablkom sváru sa takisto stalo ubytovacie zariadenie.

V tomto meste prišlo k napadnutiu Šaľanov dvomi Srbmi. Jeden z nich sa ocitol za mrežami a jeho komplica vyhostili. Ďalší dvaja sa medzi sebou navzájom dobodali v Trnave a k potýčke, v ktorej hlavnú úlohu hral nôž, došlo aj v Dubnici nad Váhom. V Trenčíne sa zase podnapití mladí muži vracajúci sa z baru vyšantili na dvoch tuctoch zaparkovaných áut. Napriek týmto faktom cudzinci na Slovensku neotriasajú v základoch policajnými štatistikami.

Podpultové profesie

Už len hodiny zostávajú do času, keď do platnosti vstúpi novela zákona o službách v zamestnanosti. Od 1. mája sa majú zjednodušiť podmienky na zamestnávanie štátnych príslušníkov tretích krajín. Stane sa tak vo vybraných profesiách, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, a len v okresoch, kde nezamestnanosť poklesla pod úroveň piatich percent.

„Poslanecký návrh bol pripravený v spolupráci s ministerstvom práce a naším spoločným cieľom je najmä zabrániť týmito zmenami sociálnemu dampingu,“ informoval nás hovorca rezortu Michal Stuška. Podľa neho sa vzhľadom na súčasný vývoj na trhu práce dá uv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy