Úteky pred spravodlivosťou

Snímka: TASR

Róbert Okoličány, šéf mafiánskeho gangu, namiesto výkonu svojho trestu utiekol do zahraničia. V súčasnosti medializovaný prípad zameral pozornosť na konanie polície. Obviňujú ju z toho, že bosovi mafie nezabránila uniknúť, tá však na svoju obranu tvrdí, že bez zatykača konať nemohla. Na jej stranu sa prikláňa aj dosluhujúci policajný prezident Tibor Gašpar, podľa ktorého spravila polícia až nadprácu. Zdôrazňuje, že polícia môže konať až vtedy, keď bol vydaný príkaz na dodanie do výkonu trestu: „My sme boli tí prví, ktorí kontaktovali súd a chceli od neho vystaviť tie príkazy, pretože my nemôžeme inak konať. Až na základe príkazov sa niektoré osoby zatkli,“ povedal Gašpar. Odmieta teda zlyhanie polície a, naopak, vyzdvihuje jej prvotnú iniciatívu v kontaktovaní súdu. A polícia teraz čaká na vydanie príkazov na zatknutie, aby mohli po Okoličánym pátrať aj v zahraničí. Mafiánsky šéf však nie je jediný, ktorý pred spravodlivosťou utiekol do zahraničia. Túto cestu si vybrali aj Karol Mello, Ľuboš Kosík či Dávid Brtva. O čo išlo v ich prípadoch a pochybila pri nich polícia?


1. Prečo sa podarilo ujsť Mellovi?

Rok 2011 a Karol Mello si pre útek z rodného Slovenska vyberá Belize. S touto krajinou totiž Slovensko nemá uzavretú zmluvu o vydávaní osôb s trestným stíhaním. Na tom by nebolo nič podozrivé, keby sa Mello nepovažoval za údajného organizátora vraždy v Moste pri Bratislave z roku 2004. Zorganizovať mal vtedy vraždu bývalého policajta, vrahovia však rozstrieľali auto, v ktorom sedela policajtova družka so synom. A tak namiesto jednej plánovanej obete skončil incident s dvomi, „omylom“ zastrelenými.


Ešte v októbri 2010 zadržali obžalovaného Mella po rokoch skrývania sa v Poľsku a koncom nasledujúceho apríla ho eskortovali na Slovensko. Bývalý šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite Ivan Šefčík vtedy takmer až zopakoval nedávne vyhlásenia súčasného policajného prezidenta, že Mella zadržali vďaka excelentnej, mravčej a vysoko profesionálnej činnosti odboru cieľového pátrania Policajného zboru.

A tu prichádza výkričník. O jeho vzatí do väzby totiž nerozhodol senát, ktorý mal, ale nepríslušný sudca. Pre Mella sa tak otvorili dvere na slobodu uľahčené tiež tým, že súd mal policajtom zakázať, aby Mella vôbec sledovali. Spravodlivosť si však v jeho veci nedala pokoj a okresný súd sa ho opätovne pokúšal vziať do väzby, na čo však odvolací súd v máji 2011 reagoval jeho prepustením na slobodu. Mello tak mohol spokojne utiecť.

K jeho úniku mala pomôcť aj predčasná medializácia prípadu. Vtedajšieho policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka pobúrilo, že sa o vydaní zatykača najprv potichu nedozvedela polícia: „Boli sme dohodnutí so zahraničnými partnermi z krajiny, kde bol, že len čo bude vydaný zatykač – ešte pred tým, ako sa to on sám dozvie – im to potichu oznámime a oni ho chytia,“ p

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy