Úteky pred spravodlivosťou

Snímka: TASR

Róbert Okoličány, šéf mafiánskeho gangu, namiesto výkonu svojho trestu utiekol do zahraničia. V súčasnosti medializovaný prípad zameral pozornosť na konanie polície. Obviňujú ju z toho, že bosovi mafie nezabránila uniknúť, tá však na svoju obranu tvrdí, že bez zatykača konať nemohla. Na jej stranu sa prikláňa aj dosluhujúci policajný prezident Tibor Gašpar, podľa ktorého spravila polícia až nadprácu. Zdôrazňuje, že polícia môže konať až vtedy, keď bol vydaný príkaz na dodanie do výkonu trestu: „My sme boli tí prví, ktorí kontaktovali súd a chceli od neho vystaviť tie príkazy, pretože my nemôžeme inak konať. Až na základe príkazov sa niektoré osoby zatkli,“ povedal Gašpar. Odmieta teda zlyhanie polície a, naopak, vyzdvihuje jej prvotnú iniciatívu v kontaktovaní súdu. A polícia teraz čaká na vydanie príkazov na zatknutie, aby mohli po Okoličánym pátrať aj v zahraničí. Mafiánsky šéf však nie je jediný, ktorý pred spravodlivosťou utiekol do zahraničia. Túto cestu si vybrali aj Karol Mello, Ľuboš Kosík či Dávid Brtva. O čo išlo v ich prípadoch a pochybila pri nich polícia?


1. Prečo sa podarilo ujsť Mellovi?

Rok 2011 a Karol Mello si pre útek z rodného Slovenska vyberá Belize. S touto krajinou totiž Slovensko nemá uzavretú zmluvu o vydávaní osôb s trestným stíh

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy