Facebook zažíva najväčší škandál

Snímka: Reuters

Zneužitia dát na Facebooku konzultantskou spoločnosťou Cambridge Analytica pošramotilo imidž obľúbeného sociálneho média. Išlo totiž až o 87 miliónov údajov používateľov, ktoré spoločnosť využila na podporu súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa v prezidentskej kampani v roku 2016. To všetko po predchádzajúcom vývoji softvérových nástrojov. Kauza sa prevalila začiatkom marca a spôsobila nielen stratu dôvery u vyše dvoch miliárd používateľov Facebooku, ale aj prepad akcií. Pre vyvodenie osobnej zodpovednosti sa minulý týždeň rozhodol aj šéf Cambridge Analyticy Alexander Tayler a z tohto postu odstúpil.

Ako sa ku škandálu postavil šéf Facebooku?

Pán Zuckerberg, bolo by vám príjemné s nami zdieľať názov hotela, v ktorom ste boli minulú noc? Aj to bola otázka, ktorá zaznela na vypočúvaní šéfa Facebooku v Senáte. „Senátor, keď nám Cambridge Analytica povedala, že nevyužíva dáta a vymazala ich, považovali sme to za uzavretý prípad. Keď sa na to pozriem retrospektívne, bola to očividne chyba,“ ospravedlnil sa na schôdzi právneho a obchodného výboru Senátu Spojených štátov Zuckerberg. Uistil tiež, že Facebook zmenil svoju politiku, aby túto chybu už nezopakoval.


Zuckerberg následne aj pred Snemovňou reprezentantov priznal, že sám sa stal obeťou krokov Cambridge Analyticy. Mrzí ho, že jeho spoločnosť nedokázala zaistiť bezpečnosť osobných dát používateľov, a zodpovednosť zobral na seba. Išlo o pozitívny krok, keďže Facebook predtým čelil kritike, že sa na väčšiu reakciu po prevalení kauzy neodhodlal skôr.

Upokojil tiež, že Facebook v Rusku neskladuje žiadne dáta a prístup Moskvy k nim je obmedzený. Používatelia majú podľa neho dostatočnú kontrolu nad svojimi osobnými údajmi. Okrem toho, spoločnosť začala používateľo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy