Víťazný Orbán už narážal na hnev Európy

Snímka: Reuters

Bratislava. Záchranca kresťanskej Európy pred zástupmi moslimov či migrantov. Alebo aj pred údajnými bojovníkmi amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa. V tejto role vystupuje Viktor Orbán, líder vládneho Fideszu. Aj pre viaceré kontroverzné kroky na maďarskej či európskej scéne sa u Maďarov stále teší popularite, o čom svedčí aj úspech v posledných parlamentných voľbách. Spolu s kresťanskými demokratmi v nich obhájil ústavnú väčšinu a nový kabinet by mal byť známy v priebehu mesiaca. Orbán už sľubuje výrazné zmeny. Líder krajne pravicového Jobbiku Gábor Vona po volebnej prehre zas odchádza z čela strany.


Fidesz vďačí za výhru nielen obavám zo skutočnej invázie migrantov, ale aj tomu, že na maďarskej politickej scéne nemá prakticky žiadnu konkurenciu. Opozícia aj Európska únia vyčítajú Orbánovi viaceré autoritárske kroky namierené na nezávislé médiá, neziskové organizácie či prestížnu univerzitu. Či odklon strany od pôvodného liberálneho smerovania k ekonomickému populizmu a národne konzervatívnym hodnotám. Nad tým všetkým visí jeho nesúhlas s migračnými kvótami a prehĺbením európskej integrácie. (Ne)slávne známy je aj svojím inklinovaním k Rusku, o čom svedčí aj návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti minulý august. Orbán do týchto volieb vstupoval s tým, že v otázke je osud vlasti.


1. Aký volebný systém platí v Maďarsku?

Pre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy