Svet vyhosťuje diplomatov

Snímka: TASR

Otrava bývalého dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa má svetovú dohru. Agenta a jeho dcéru otrávila nervová paralytická látka novičok, ktorej rolu v otrávení už britskí vedci potvrdili. Podľa niektorých zdrojov vyšetrovatelia tiež zistili, že novičok pochádza pravdepodobne z Ruska. Výsledky vyšetrovania by mali byť známe v najbližších dňoch. Podľa Vasilija Nebenzia, ruského veľvyslanca pri OSN, sa však vyšetrovanie v skutočnosti ani nezačalo. Tvrdí, že Rusko sa stalo obeťou ohováračskej kampane. Británia z útoku obviňuje Moskvu, tá to však odmieta. Rusko žiadalo aj nové, spoločné vyšetrovanie otravy Skripaľa na zasadnutí výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní, s čím však neuspelo. Skripaľ s dcérou Julijou ležali v nemocnici v kritickom stave a obaja sa z otravy už pomaly spamätávajú.


1. Koľko krajín vyhostilo pre incident ruských diplomatov?
Zbohom svojim doterajším postom na zastupiteľských úradoch dalo už okolo 300 zamestnancov. S vyhosťovaním začala Británia, keď v polovici marca poslala domov 23 ruských diplomatov, na čo Rusko reagovalo recipročne. Britániu nasledovalo aj ďalších asi 30 krajín sveta. Najväčším počtom stiahnutých diplomatov sa navzájom hrdia Spojené štáty a Rusko, z oboch strán sa muselo stiahnuť 60 z nich. Viaceré krajiny tiež vyhlásili niektorých Rusov za nežiaduce osoby.


Skripaľ ako pracovník ruskej rozviedky vyzradil jej britskej kolegyni mená desiatok ruských špiónov v západnej Európe. V Rusku ho zatkli a poslali do väzenia, nakoniec ho vymenili za skupinu ruských špiónov odhalených v Spojených štátoch.


2. Čo na to Slovensko?
Slovensko však tento krok nepodniklo a naši lídri sa v spoločnom konaní rozchádzajú. Tak, ako nevyhostenie obhajujú predseda parlamentu Andrej Danko aj expremiér Robert Fico, prezident Andrej Kiska to považuje za nedostatočný krok. Slovensko zatiaľ iba povolalo na konzultácie nášho veľvyslanca v Moskve, ide tak o prvý prípad za 25 rokov nezávislosti Slovenska.


Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka ešte treba analyzovať situáciu a až potom dospieť k rozhodnutiu. Navyše, na Slovensku podľa údajov ministerstva zahraničných vecí pôsobí až 34 ruských diplomatov, čo je najviac zo všetkých ambasád. Podľa premiéra Petra Pellegriniho je postoj Slovenska dostatočný na základe dôkazov, ktoré máme k dispozícii.


Podobný krok ako my sa rozhodlo učiniť aj susedné Rakúsko, teda nevyhostiť diplomatov, kým sa kauza otravy agenta úplne neobjasní.


Väčšina krajín však zdieľa názor, že Rusko porušilo medzinárodné normy v podobe rôznych kybernetických útokov či zasahovania do amerických prezidentských volieb a iných volieb v Európe. Vyhostenie tak má aj zmenšiť schopnosť Ruska realizovať špionáž v členských krajinách aliancie.


3. Aký dosah malo otrávenie Litvinenka?
November 2006 priniesol po otrávení rádioaktívnym polóniom smrť bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka. Zo svojho otrávenia stihol obviniť ruského prezidenta Vladimira Putina. Hoci sa jeho predchádzajúce pracovné pôsobenie spája tak so Sovietskym zväzom, ako aj s Ruskom, neskôr začal proti situácii v krajine ostro vystupovať. Od roku 2001 tak pracoval pre britskú tajnú službu M16, získal v Británii politický azyl a prijal jej občianstvo. Vyšetrovanie prinieslo dôkazy, že za jeho vraždou stoja dvaja býval

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy