"Soros chce na sto percent dostať migrantov aj na Slovensko." Maďarsko prežíva hektické chvíle

Snímka: Reuters

„Volil som a pravdepodobne opäť budem voliť Fidesz. Súhlasím s ním v mnohých veciach. Hlavne v tom, že k nám nechce pustiť migrantov.“ Týmito slovami vysvetľuje pre HN Tamás Németh z Komáromu dôvody, pre ktoré sa v nedeľňajších parlamentných voľbách v Maďarsku chystá dať hlas dosiaľ vládnucej strane premiéra Viktora Orbána.

​​Dvojtretinová väčšina
Názor tridsiatnika Tamása nie je u našich južných susedov vôbec ojedinelý. Inak by sa nemohlo stať, že posledný predvolebný prieskum agentúry Medián pripisoval Fideszu 46-percentný úspech. Ak by Orbánova strana v nedeľu tieto očakávania skutočne potvrdila, znamenalo by to pre ňu dvojtretinovú väčšinu v parlamente, a tým prakticky aj monopol na moc.

Jediným, kto môže tieto ambície Fideszu ohroziť, paradoxne nie je žiadna liberálna strana hlásajúca opätovné zblíženie krajiny s Európskou úniou. Tej sa Orbán v poslednom čase otáča chrbtom, čím vyvoláva obavy o ďalšie smerovanie Maďarska.

Prieskumy prisudzujú takmer 20-percentný zisk nacionalistickému Jobbiku, ktorý je vo svojich protieurópskych a protimigračných vyhláseniach ešte ostrejší a dôslednejší než Orbán. A jeho rétorika očividne zaberá. „Fidesz som volila dvakrát, ale dosť som sa v ňom sklamala. Stavia sa tu veľa futbalových štadiónov a nemocnice chátrajú. Kvôli ich zničenému stavu zbytočne umierajú ľudia. Musím si preto teraz poriadne premyslieť, koho budem voliť. Vážne však rozmýšľam nad Jobbikom,“ tvrdí šesťdesiatnička Márta z Komáromu, ktorý leží na opačnej strane slovenského Komárna.

Aj ona argumentuje migračnou kartou, ktorá je obľúbená tak v Jobbiku, ako aj vo Fidesze. Sama síce v Komárome žiadne problémy s utečencami nemala, jej 23-ročnú vnučku však v Györi obkľúčila a obťažovala skupina piatich migrantov. „Pred tromi rokmi som bola v Budapešti, keď ich tam boli tisícky. To je hrôza, čo tam vyvádzali. Nechcela by som sa dostať do ich blízkosti,“ dopĺňa Márta.

"Nechceme, aby sem prišli"

„Pýtate sa, či máme koho voliť? Orbána, Viktora Orbána. Ľudia ho volia kvôli migrantom. Nechceme, aby sem prišli,“ hovorí Andrea Károlyová z Komáromu, typická volička Orbánovho Fideszu.

Ulice maďarských miest sa vďaka voľbám zmenili na jeden veľký politický ri

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy