1. Ficovu pozíciu zničila vražda

Snímka: Reuters

Cieľavedomý líder alebo obyčajný populista. Aj takýmito prívlastkami častujú Roberta Fica jeho politickí kolegovia. Faktom je, že predseda Smeru-SD je doteraz najdlhšie pôsobiacim politikom vo funkcii premiéra.

Cesta na vrchol
Robert Fico začínal v Komunistickej strane Československa ešte počas štúdia práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Rok po zmene štátneho režimu sa stal členom Strany demokratickej ľavice.

Práve na jej kandidátke sa v roku 1992 dostal do vtedajšej Slovenskej národnej rady. Ako poslanec kritizoval pomery za vlády Vladimíra Mečiara – svojho neskoršieho koaličného partnera. Fico sa v role obrancu demokracie vyznamenal najmä počas takzvanej noci dlhých nožov. Vtedy 30-ročný politik strávil v parlamentných laviciach celú noc, aby ako jediný opozičný poslanec vystupoval proti mocenskému ovládnutiu celej štátnej správy Mečiarovým HZDS.


Na piatom sneme SDĽ v roku 1998 si delegáti zvolili Roberta Fica za svojho podpredsedu. V tom istom roku po voľbách vytvorili ľavičiari koalíciu s pravicovými stranami.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy