3. Cesta najdlhšie vládnuceho premiéra

Snímka: TASR

Veľké číslo: 3 638 dní
strávil Robert Fico v úrade premiéra. Bol najdlhšie slúžiacim predsedom vlády v novodobej histórii Slovenska.

DECEMBER 1999
Robert Fico opúšťa SDĽ a zakladá vlastnú stranu Smer. Masívnou kampaňou, v ktorej sám seba označí za majstra poriadku, sa vo voľbách 2002 jeho strana stáva treťou najsilnejšou. Stále však zostáva v opozícii.


SEPTEMBER 2002
Smer začína masívnu a kontroverznú predvolebnú kampaň. Robert Fico dúfa v obsadenie premiérskeho úradu. Kampaň však neoslovila a sociálni demokrati napokon skončili až tretí.


JÚN 2006
Už Smer-SD na čele s Ficom vyhráva predčasné voľby. O necelý mesiac zostavuje vládnu koalíciu s SNS a ĽS-HZDS. K moci sa tak opäť vrátil Vladimír Mečiar.


JÚL 2006
Za ministra spravodlivosti bol vymenovaný Štefan Harabin. O necelé tri roky vo funkcii končí a putuje na Najvyšší súd. Tento moment sa stal symbolom pokriveného súdnictva.


SEPTEMBER 2006
Fico musí hasiť situáciu v zdravotníctve. Stovky lekárov počas Dzurindovej vlády podali výpovede. Dohodol sa s nimi. Okrem zvýšenia platov zrušil aj poplatky u lekárov.


NOVEMBER 2007
Fico kvôli kauze v Pozemkovom fonde odvolal Mečiarovho ministra Miroslava Jureňu. Ten počas prejavu z kravína búchal do stola a označil premiérov krok za „gól do vlastnej bránky“. HZDS pohrozilo odchodom z vlády. Jedným z Ficových obľúbených pojmov sa stáva stabilita.


APRÍL 2008
Parlament pod vedením Ficovej straníckej dvojky Pavla Pašku schválil rekonštrukciu Bratislavského hradu za viac než miliardu korún. Dodávateľom sa stala firma Váhostav. Rekonš

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy