Stabilita prilákala investorov

Po ôsmych rokoch Dzurindovej vlády, ktorá sa niesla v duchu zásadných štrukturálnych reforiem, zostavil v roku 2006 svoju prvú vládu Robert Fico spolu so SNS na čele s Jánom Slotom a Mečiarovým HZDS. To vyvolalo medzi odborníkmi ako aj zahraničnými pozorovateľmi obavy, Fico však reformy v zásade nezrušil, vďaka čomu Slovensko napredovalo v dobrom ekonomickom vývoji. Ten na pár rokov prerušila ekonomická kríza od roku 2011 sa však vrátil hospodársky rast. Napriek mnohým kritikám tri Ficove vlády priniesli pre krajinu aj pozitíva.


1. Zavŕšenie integrácie
Po udalostiach z posledných týždňov to môže znieť paradoxne, ale za najdôležitejší počin Ficovho vládnutia možno považovať zavŕšenie európskej integrácie. V roku 2007 a 2008 bolo prijatých niekoľko zákonov, ktoré definitívne pripravili Slovensko na vstup do eurozóny a novou menou sa u nás začalo platiť v roku 2009, v treťom roku prvej Ficovej vlády. Počas nej sme taktiež vstúpili do Schengenu, aj keď dohodu podpísal ešte Mikuláš Dzurinda v roku 2004. „Stávame sa skutočnými občanmi EÚ. Pozeral som sa na mapu a uvedomil som si, že človek môže ísť z estónskeho Tallinu krížom cez celú Európu až po pobrežie Atlantického oceánu do Lisabonu alebo do Porta bez toho, aby niekde musel zastaviť, ak mu nedôjde benzín,“ povedal Fico pri slávnostnom pílení závory na rakúsko-slovenskej hranici. Tieto dva kroky podporili ná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy