Stabilita prilákala investorov

Po ôsmych rokoch Dzurindovej vlády, ktorá sa niesla v duchu zásadných štrukturálnych reforiem, zostavil v roku 2006 svoju prvú vládu Robert Fico spolu so SNS na čele s Jánom Slotom a Mečiarovým HZDS. To vyvolalo medzi odborníkmi ako aj zahraničnými pozorovateľmi obavy, Fico však reformy v zásade nezrušil, vďaka čomu Slovensko napredovalo v dobrom ekonomickom vývoji. Ten na pár rokov prerušila ekonomická kríza od roku 2011 sa však vrátil hospodársky rast. Napriek mnohým kritikám tri Ficove vlády priniesli pre krajinu aj pozitíva.


1. Zavŕšenie integrácie
Po udalostiach z posledných týždňov to môže znieť paradoxne, ale za najdôležitejší počin Ficovho vládnutia možno považovať zavŕšenie európskej integrácie. V roku 2007 a 2008 bolo prijatých niekoľko zákonov, ktoré definitívne pripravili Slovensko na vstup do eurozóny a novou menou sa u nás začalo platiť v roku 2009, v treťom roku prvej Ficovej vlády. Počas nej sme taktiež vstúpili do Schengenu, aj keď dohodu podpísal ešte Mikuláš Dzurinda v roku 2004. „Stávame sa skutočnými občanmi EÚ. Pozeral som sa na mapu a uvedomil som si, že človek môže ísť z estónskeho Tallinu krížom cez celú Európu až po pobrežie Atlantického oceánu do Lisabonu alebo do Porta bez toho, aby niekde musel zastaviť, ak mu nedôjde benzín,“ povedal Fico pri slávnostnom pílení závory na rakúsko-slovenskej hranici. Tieto dva kroky podporili náš export a zároveň zvýšili našu atraktívnosť pre zahraničných investorov.


2. Štát začal analyzovať štát
Začiatkom Ficovej tretej vlády, v júni 2016, vznikol na ministerstve financií nový odbor a to Útvar hodnoty za peniaze. Jeho cieľom je zvyšovať „hodnotu, ktorú za svoje peniaze verejnosť dostáva a teda posilniť orientáciu na výsledky pri rozhodovaní o verejných politikách, reguláciách, investíciách a prevádzke štátu,“ uvádza samotný orgán na svojej stránke. Za týmto konceptom stojí ekonóm Milan Fiľko spolu s aktuálnym viceguvernérom Národnej banky Slovenska Ľudovítom Ódorom. Začali na ňom pracovať ešte počas Radičovej vlády, a aj napriek všetkému sa jeho zriadenie dostalo do programového vyhlásenia tretej Ficovej vlády. Do dnešného dňa vypracovali okrem iného analýzu výdavkov v zdravotníctve, školstve či informatizácii. Taktiež hodnotia investičné projekty a práve kvôli tomu sa minulý rok dostali s Ficom a jeho vládou do konfliktu. Tvrdili totiž, že výstavba južnej rýchlostnej cesty do Košíc nie je rentabilná. Tá však bola v programovom vyhlásení vlády. „Mňa vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka,“ vyhlásil vtedajší premiér.


3. Stabilita
Slovo stabilita sa stalo akoby mantrou Ficovho tretieho mandátu. Často práve ju označoval za to najdôležitejšie, čo jeho vláda prináša. Desať rokov na čele štátu spôsobilo, že podnikatelia, ale aj občania viac menej vedeli, čo sa od štátneho aparátu dá očakávať. Krátko po Ficovom prvom zvolení nastali obavy z toho, či budú ponechané zásadné reformy, ktoré boli uvedené do života počas Dzurindových vlád, nakoniec to tak vo všeobecnosti bolo, čo zaručilo hospodársky rast. Stabilitu a relatívne proeurópsky postoj oceňujú aj podnikatelia. Prieskum, ktorý len

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy