Clintonová doplatila vo voľbách na nedostatok autentickosti

Snímka: Reuters

Hillary Clintonová prehrala kvôli tomu, že bola menej autentická než Donald Trump, tvrdí pre HN Petr Boháček, spolupracovník českého Výskumného centra Asociácie pre medzinárodné otázky.

Po volebnom súboji Hillary Clintonovej s Donaldom Trumpom sa čoraz viac hovorí o vstupe ďalších žien do americkej politiky. Spomínala sa Oprah Winfreyová, ktorá to neskôr poprela. Stalo sa niekedy, že by jedna z dvoch veľkých strán nominovala ženu zo šoubiznisu? Vieme napríklad, že prezidentom sa stal herec Ronald Reagan, ktorý však mal skúsenosť politika...

Presne tak, on mal za sebou politickú minulosť. Bolo by veľmi prekvapujúce, ak by niektorá zo strán nominovala za prezidenta nejakú ženskú hviezdu šoubiznisu bez akejkoľvek politickej skúsenosti. Ja si to úplne nedokážem predstaviť. Skôr sa dlhodobo hovorí o tom, že by kandidátkou demokratov mohla byť bývalá prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová. Teraz je však ešte príliš skoro niečo podobné predvídať. Na druhej strane, bola by to celkom primeraná odpoveď na kandidatúru Donalda Trumpa, takže nemôžeme to úplne vylúčiť. Určite by to bol zaujímavý scenár.


Mala by vôbec šancu samotná kandidátka, ak by ju nenominovala žiadna z dvoch veľkých strán? Alebo Amerika stojí a padá na systéme dvoch veľkých strán a kto sa tento systém snaží obísť, tak je prakticky bez šance?
Presne tak. Nemyslím si, že Amerika je pripravená na to, aby tam nejaký nezávislý kandidát vyhral bez podpory jednej z tých strán. Predsa len, tie témy sa dajú do určitej miery dobre rozkrojiť medzi obidve ideologické spektrá, takže kandidát by sa napokon tak či tak priklonil na jednu zo strán. Koniec koncov, Bernie Sanders bol tiež nezávislý kandidát a kandidoval práve za Demokratickú stranu. Takže si myslím, že hviezda šoubiznisu by sa určite musela nejakým spôsobom prikloniť, či už k demokratom,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy