10. Politici sa nedokážu vyrovnať s tým, že novinári sú skutoční strážni psi

Snímka: archív Petry Procházkovej

Vo svojich komentároch ste sa vyjadrovali aj k vražde slovenského novinára Jána Kuciaka. Stav ste pritom prirovnávali až k Rusku, neslávne známemu prenasledovaním novinárov. Naozaj sa k nemu približujeme?

Od roku 1993 bolo v Ruskej federácii zavraždených najmenej 220 žurnalistov, na Slovensku je to zatiaľ mimoriadna udalosť. Čo je však podobné, je snaha dehonestovať žurnalistiku ako takú, lebo politické elity sa nedokážu vyrovnať s tým, že novinári sú skutoční strážni psi. No stále dúfam, že sú v Česku aj na Slovensku výkonné a zákonodarné inštitúcie nezávislé a že u nás existuje slobodná žurnalistika a nezávislé súdy. Ruské súdnictvo je úplne pod kontrolou štátu.

Na incident reagovali svetoví lídri i novinárske organizácie. Aký dosah mala kauza v Česku a v Rusku?

V Česku to určite zahýbalo stojatými vodami ľudskej ľahostajnosti k útokom na novinárov. Provládne médiá v Rusku zase strašili novým Majdanom, nehovorili veľmi o vražde novinára, ale o destabilizácii spoločnosti a silách, ktoré za tým stoja. O incidente informovali pravdivo iba nezávislé médiá.

Vražda spustila aj vlnu reakcií či opatrení, ako zlepšiť ochranu novinárov. Myslíte si, že je ich ochrana dostatočná?

Ak chce niekt

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy