7. František Gaulieder. K vlaku vykročil so vztýčenými rukami

Snímka: archív HN

„Figúrky sa povymieňajú a metódy zostanú,“ okomentoval by súčasné vrenie na politickej scéne František Gaulieder. Keby ešte žil. Jeho manželka Zuzana je presvedčená, že by použil presne takéto slová, veď sa poznali 46 rokov.

Sedíme v zimnej záhrade rodinného domu Gauliederovcov v Galante. Presne na tej istej sedačke ako pár týždňov po smrti nepohodlného poslanca Národnej rady a neskôr rovnako nepohodlného poslanca mestského zastupiteľstva.

Vtedy jeho rodina neverila, že policajné orgány šokujúce úmrtie objasnia. A už vonkoncom nie, že išlo o samovraždu. Veď hlava rodiny podobné činy odsudzovala, krútila hlavou aj nad popovou hviezdičkou Ivetou Bartošovou, ktorá sa rozhodla skoncovať so svojím životom na železničných koľajniciach.

Posledný, kto na krátky moment Gauliedera zazrel, bol rušňovodič smrtiaceho vlaku. V noci 25. marca minulého roku zaregistroval pri výjazde z Trnovca nad Váhom postavu od pása hore. Ihneď spustil húkačku i rýchlobrzdu.

Vo svojej výpovedi neskôr uviedol, že osoba skočila do koľajiska zhruba päť metrov pred vlakom s rozpaženými rukami.

Mašina ju zachytila zboku stúpačkou. Strojvodca zároveň uviedol, že nebežala, urobila len jeden krok a potom skok. „Ako to mohol vedieť, keď Františka videl len od pása hore?“ pýta sa Gauliederová bezmocne. Zďaleka nie jediná otázka zostávajúca bez odpovede.

Posledná nádej

V ten osudný piatok Gaulieder priváža manželku z trnavskej nemo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy