7. František Gaulieder. K vlaku vykročil so vztýčenými rukami

Snímka: archív HN

„Figúrky sa povymieňajú a metódy zostanú,“ okomentoval by súčasné vrenie na politickej scéne František Gaulieder. Keby ešte žil. Jeho manželka Zuzana je presvedčená, že by použil presne takéto slová, veď sa poznali 46 rokov.

Sedíme v zimnej záhrade rodinného domu Gauliederovcov v Galante. Presne na tej istej sedačke ako pár týždňov po smrti nepohodlného poslanca Národnej rady a neskôr rovnako nepohodlného poslanca mestského zastupiteľstva.

Vtedy jeho rodina neverila, že policajné orgány šokujúce úmrtie objasnia. A už vonkoncom nie, že išlo o samovraždu. Veď hlava rodiny podobné činy odsudzovala, krútila hlavou aj nad popovou hviezdičkou Ivetou Bartošovou, ktorá sa rozhodla skoncovať so svojím životom na železničných koľajniciach.

Posledný, kto na krátky moment Gauliedera zazrel, bol rušňovodič smrtiaceho vlaku. V noci 25. marca minulého roku zaregistroval pri výjazde z Trnovca nad Váhom postavu od pása hore. Ihneď spustil húkačku i rýchlobrzdu.

Vo svojej výpovedi neskôr uviedol, že osoba skočila do koľajiska zhruba päť metrov pred vlakom s rozpaženými rukami.

Mašina ju zachytila zboku stúpačkou. Strojvodca zároveň uviedol, že nebežala, urobila len jeden krok a potom skok. „Ako to mohol vedieť, keď Františka videl len od pása hore?“ pýta sa Gauliederová bezmocne. Zďaleka nie jediná otázka zostávajúca bez odpovede.

Posledná nádej

V ten osudný piatok Gaulieder priváža manželku z trnavskej nemocnice, kde sa podrobila vážnej operácii. Jeho známi vedia, že plánuje obmedziť svoje pracovné povinnosti, pretože sa chce starať o Zuzanu. Po príchode z Trnavy si odskočí zapáliť sviečku na otcov hrob a nakúpiť hnojivo do záhrady.

Cez víkend má v pláne venovať sa svojmu vášnivému hoby – pedantne ošetrovanej záhrade pri dome. Tiež sa chystá vyriešiť opravu bazéna.

O pol tretej popoludní volá z mobilu svojmu kamarátovi Jozefovi, že sa nemôže dostať do auta, lebo sa v ňom zasekli zámky. Žiada ho o pomoc. A potom zmĺkne na nekonečné hodiny, ešte nik netuší, že navždy. Neohlasuje sa na telefonáty svojich najbližších, neleží niekde v nemocnici s infarktom.

Syn Henrich spoločne s kamarátmi vyráža na miesto, ktoré otec označil kamarátovi. Objavia zamknuté auto a v ňom pohodený mobil. Ako sa mohol dostať do zamknutého vozidla? Rodina zalarmuje mužov v zelených uniformách. Policajný vlčiak zachytí stopu, ale stráca ju hneď pri odstavenom aute.

Akoby jeho majiteľ len prestúpil do ďalšieho auta...? Nadránom zazvoní telefón z polície. Pochováva aj poslednú nádej rodiny.

Vykopnutie z parlamentu

Pred dvomi desaťročiami sa poslanec za Hnutie za demokratické Slovensko Gaulieder stal nedobrovoľným aktérom jednej z najväčších káuz novodobej histórie republiky. Najvyšší zákonodarný orgán štátnej moci ho vyhodil z parlamentnej lavice. Lebo Gaulieder nešetril kritikou, ktorá sa v štátostrane pokladala za bohorúhačstvo. Protiústavný škandál vyvolal rozruch aj na medzinárodnej politickej scéne.

Zlobu šéfa HZDS Vladimíra Mečiara si sekundárne odskákali aj exposlancove deti. „Syna Richarda sme museli poslať do školy v USA. Aby sa mu niečo nestalo,“ vysvetľuje jeho matka.

No aj tam ho musela strážiť americká tajná služba s i

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy