5. Ernest Valko: Jednou ranou priamo do srdca

Snímka: archív HN

Sedem rokov trvalo polícii, kým ukázala prstom na možných páchateľov vraždy Ernesta Valka. Oboch obvinených proces ešte len čaká, hoci sa na svet už pozerajú spoza mreží. Motívom ich činu údajne nebola niektorá z množstva citlivých káuz, ktorými sa prominentný právnik zaoberal, ale prachsprostá lúpež.

Prihodilo sa však pri nej niečo, čo nebolo v pláne. Prípad traumatizujúci verejnosť sa úspešne chýli ku koncu. Skutočne?

„Nechám sa prekvapiť, hoci ten motív mi stále nesedí,“ priznáva sa nám Valkova dcéra Jana. „Stále mi nejde do hlavy, že by tam niekto išiel kvôli finančnému prospechu.“ Spýtame sa jej, či neverí deklarovanej verzii. „Otca som poznala, nezvykol behať s veľkými finančnými hotovosťami. Nemal ani trezor. Vraj si ho páchatelia pred činom monitorovali. Prečo tam teda išli a kvôli čomu?“

Obeť nemala v peňaženke extra veľkú sumu, len zopár päťstoeuroviek, no lupiči sa neulakomili ani na cent.

Nemožno z pamäti vymazať desivý obraz, ktorý sa jej spolu s mamou naskytol 8. novembra roku 2010 po príchode do luxusnej rezidencie v Limbachu. V kaluži krvi našli bezduché telo. Keď Valko dorazil autom večer domov a otváral si garáž, netušil, že jeho posledné minúty sú zrátané.

Zacítil acetón a túto informáciu zatelefonoval svojej kolegyni.

Aby sa zbavil štipľavého zápachu, otvoril dvere na terasu a nevedomky vystavil pozvánku pre neželaných návštevníkov. Tri dni po jeho úmrtí sa v Bratislave asi päťsto smútiacich vydalo do ulíc na pietny spomienku pomenovanú Pochod za spravodlivosť. Rozhoreli sa stovky sviečok.

V hrách o milióny

Vzápätí po vražde sa vyrojilo hneď viacero verzií a zároveň dohadov. Na Valkovom stole sa kopili súdne spory, v ktorých sa hralo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy