5. Ernest Valko: Jednou ranou priamo do srdca

Snímka: archív HN

Sedem rokov trvalo polícii, kým ukázala prstom na možných páchateľov vraždy Ernesta Valka. Oboch obvinených proces ešte len čaká, hoci sa na svet už pozerajú spoza mreží. Motívom ich činu údajne nebola niektorá z množstva citlivých káuz, ktorými sa prominentný právnik zaoberal, ale prachsprostá lúpež.

Prihodilo sa však pri nej niečo, čo nebolo v pláne. Prípad traumatizujúci verejnosť sa úspešne chýli ku koncu. Skutočne?

„Nechám sa prekvapiť, hoci ten motív mi stále nesedí,“ priznáva sa nám Valkova dcéra Jana. „Stále mi nejde do hlavy, že by tam niekto išiel kvôli finančnému prospechu.“ Spýtame sa jej, či neverí deklarovanej verzii. „Otca som poznala, nezvykol behať s veľkými finančnými hotovosťami. Nemal ani trezor. Vraj si ho páchatelia pred činom monitorovali. Prečo tam teda išli a kvôli čomu?“

Obeť nemala v peňaženke extra veľkú sumu, len zopár päťstoeuroviek, no lupiči sa neulakomili ani na cent.

Nemožno z pamäti vymazať desivý obraz, ktorý sa jej spolu s mamou naskytol 8. novembra roku 2010 po príchode do luxusnej rezidencie v Limbachu. V kaluži krvi našli bezduché telo. Keď Valko dorazil autom večer domov a otváral si garáž, netušil, že jeho posledné minúty sú zrátané.

Zacítil acetón a túto informáciu zatelefonoval svojej kolegyni.

Aby sa zbavil štipľavého zápachu, otvoril dvere na terasu a nevedomky vystavil pozvánku pre neželaných návštevníkov. Tri dni po jeho úmrtí sa v Bratislave asi päťsto smútiacich vydalo do ulíc na pietny spomienku pomenovanú Pochod za spravodlivosť. Rozhoreli sa stovky sviečok.

V hrách o milióny

Vzápätí po vražde sa vyrojilo hneď viacero verzií a zároveň dohadov. Na Valkovom stole sa kopili súdne spory, v ktorých sa hralo o závratné sumy. Každý z nich mohol byť motívom.

Advokát zastupoval štát v prípade tzv. Duckého zmeniek, ktoré mal bianko podpísať Mečiarov minister Ján Ducký ešte ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu, a to v hodnote niekoľkých miliárd korún.

V januári 1999 ho ktosi odprevadil zo sveta tromi strelami do hlavy. Páchateľa nikdy nevypátrali.

Valko tiež hájil farby Fondu národného majetku v spore o navrátenie akcií spoločnosti Nafta Gbely. Spoločnosť Druhá obchodná, za ktorou stál veľkopodnikateľ Vladimír Poór, získala od fondu 45,9-percentný balík akcií Nafty Gbely.

Valko súd vyhral. Nechýbal ani v kauze štátnej lotérie Tipos, ktorú zažalovala nástupnícka organizácia federálnej Sazky – Športky za neoprávnené používanie značiek i neplnenie zmlúv. Zo štátu zrejme nenávratne odtieklo na Cyprus 13 miliónov eur.

Meno Ľuboš Kosík sa zviditeľnilo len nedávno, keď sa rozhodol prehovoriť o únose syna prezidenta Michala Kováča. Tento bývalý siskár sedí vo väzení v africkom štáte Mali, odkiaľ sa vyjadril, že má závažné informácie o právnikovej vražde. Motívom mala kauza Rašelina Quido.

Vzácne nálezisko sa točilo nielen okolo mafiána Tomáša Loyku, ale i ďalších záujmových skupín.

Ako inak, opäť sa v rulete točili milióny eur. Právnym zástupcom Loyku bol práve Valko. „Smerom k Rašeline Quido sa to nijako nepreukázalo,“ okomentovala túto verziu advokátova dcéra. Spomínané prípady tvoria len zlomok košatej praxe advokátskej kancelárie Valko & Partners.

Od chemika k právnikovi

Kancelária zanikla niekoľko mesiacov po smrti svojho zakladateľa, ktorého otec bol tiež právnikom. Ernest mal sprvu našliapnuté do úplne iného vesmíru. Štúdium chémie mu však hneď v prvom ročníku zahatala alergia na niektoré chemikálie. Exaktné vedy mu neboli súdené. Jeho skutočnou femme fatale sa stala bohyňa Justícia.

Po absolvovaní vysokej školy prijal miesto vedúceho právnika v rezorte stavebníctva. Dejiny si zapíšu nepopierateľný fakt, že po prelomových udalostiach v roku 1989 stál pri zrode právneho štátu.

Nežnú revolúciu oslavoval ako svoj sviatok,

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy