4. Systém, ktorý sa na Slovensku stvoril, teraz už aj vraždí

Snímka: HN Peter Mayer

Prípad Hedvigy Malinovej Žákovej prevzalo koncom predminulého roku Maďarsko. Má sa ním zaoberať Okresná vyšetrovacia prokuratúra v Györi. Je v ňom nejaký posun?

Zatiaľ nemám žiadne nové informácie, takže nie je čo riešiť. Hedviga má na území Maďarska svojho právneho zástupcu, na Slovensku ju zastupujem ja.

Trúfnete si odhadnúť, ako proces dopadne?

Verím, že do úvahy neprichádza nič iné ako zastavenie trestného stíhania. Pre stíhanie Hedvigy neboli splnené základné zákonné predpoklady. Slovenská republika sama priznala porušenie jej základných práv a slobôd, takže jej trestné stíhanie bola čistá politika.

Môže kauza Hedviga obsahovať nejaké styčné prvky s vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej?

Dá sa predpokladať, že pokiaľ nenastanú zmeny vo vedení policajného prezídia, tak časom budeme musieť podobné prvky konštatovať. Niektoré atypickosti sa ukazujú už teraz. Napríklad sme sa dozvedeli, že obhliadka tiel sa nepodarila, zoberte si mediálne vystupovanie premiéra a ministra vnútra k priebehu vyšetrovania. Mám obavu z angažovania sa politikov v trestných konaniach. Ich aktivita by teraz mala viesť iba k tomu, aby z vedenia Policajného zboru boli minimálne dočasne odstavené osoby, ktoré akokoľvek súvisia s článkami zavraždeného novinára, či už priamo, alebo
cez rodinné a iné vzťahy. Tu musíme byť absolútne striktní.

Bola v oboch prípadoch spoločenská situácia v niečom podobná?

Spomeňme si na atmosféru, ktorá sa postupne vytvárala od volieb v roku 2006. Na Slovensku sa zdvíhal tupý protimaďarský nacionalizmus, reprezentovaný Robertom Ficom, Jánom Slotom a Vladimírom Mečiarom. O dva-tri mesiace po ich nástupe bola zbitá občianka maďarskej národnosti. V súčasnosti si zase veľmi dobre pamätáme na slovné útoky politikov na novinárov. Tiež narastala atmosféra nenávisti voči určitej skupine občanov. I tu sa dá nájsť paralela s rokom 2017, respektíve 2018. Zdá sa mi, že Fico sa postupne začal správať ako feudál, ktorý môže naozaj všetko.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy