1. Nezmyselná smrť študenta. Nožmi a boxermi

Snímka: archív Daniela Tupého

Stovky súkromných firiem majú podobnú tuctovú kanceláriu: počítač, tlačiareň, malá sedačka pre návštevy, technické plagáty po stenách. Táto je však niečím výnimočná. Na písacom stole sa nedá nevšimnúť zarámovaná fotografia vlasatého chalana.

Dlhé vlasy, krátky rozum, zvykli posmeškovať v ére budovania rovnostárskej spoločnosti duté mozgy, často navlečené v zelených uniformách. Ani krátke vlasy, vlastne žiadne, však nezastavili duté hlavy, aby nepobodali, nezmlátili boxermi a nedokopali partiu mladých ľudí.

Dvadsaťjedenročný Daniel si ich vyčíňanie odniesol ôsmimi bodnými ranami a zaplatil vlastným životom. Jeho otec sa v kancelárii díva na jeho fotografiu deň čo deň. Už trinásť rokov. Bezmocne.

Keď sa prihodí takýto ohavný zločin, žiaden rodič nie je pripravený. „Keby sa mi to po tých všetkých skúsenostiach stalo dnes, jednoznačne zažalujem ministra vnútra za zmarenie vyšetrovania.“ Vtedy tento post zastával Vladimír Palko. „Telefonovala mi vyšetrovateľka, vraj pozerali ste televíziu? Predstavte si, čo vyviedol ten... Dala som mu všetky zistené podklady a on to na druhý deň vytáral v parlamente.“ Aj nález boxera so stopami DNA, čo malo zostať počas vyšetrovania utajené. „Palko tak informoval páchateľov o všetkých dôkazoch.“ Tí sa mohli pokojne zbaviť človeka, ktorý mohol prezradiť celú skupinu.

Vlna odporu

Poslucháč druhého ročníka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý sa štvrtého novembra roku 2005 vyberá po škole na skúšku s kapelou. Po nej sa rozhodnú zájsť si na pivo do bratislavskej krčmy Propeler. Stretnú ešte niekoľkých známych, ktorí sa k nim pridajú. Prejdú cez Starý most a prechádzajú cez Tyršovo nábrežie. Na chvoste hlúčika trochu zaostáva Daniel s elektrickou gitarou na chrbte a má čosi rozdebatované s kamarátom. Vtom sa na nich vrhnú ako supy vystrihaní chlapi v maskáčoch.

Zalarmovaná polícia po útoku informovala, že prišlo k zraneniam piatich študentov, pričom dvaja utrpeli vážnejšie zranenia. Jeden však neprežil. Daniel. Zomrel ešte v sanitke pri prevoze do nemocnice. Vraj keby aj doktori mali operačnú sálu priamo na mieste činu, nič by si nepomohli. Daniel okrem bodných rán utrpel poranenia hlavy a zlomeniny, schytal aj boxerom do tváre a útočník mu skočil aj na hlavu.

Brutálny akt zdvihol na Slovensku vlnu odporu voči neonacistom. Štyri dni po ňom médiá a rodičia obete ponúkli celkovú sumu 400-tisíc korún tomu, kto pomôže nájsť polícii vraha. Na Hodžovom námestí v Bratislave sa zišlo asi päťtisíc ľudí, ktorí si zapálením sviečok uctili pamiatku študenta. Protestné zhromaždenia sa neskôr uskutočnili vo viacerých mestách Slovenska.

Na mieste vraždy sa konal koncert s heslom Zastavme neonacistov! Nebol jediným.
Vražda zdvihla na nohy aj policajtov. Predviedli a vypočuli desiatky svedkov. Vyrazili na stovky bezpečnostných akcií do pohostinských zariadení. No ako to sa im to občas stáva, aj s prehnanou aktivitou, keďže si na mušku brali i mládežnícku subkultúru. Organizácia Ľudia proti rasizmu sa ohradila voči takémuto postupu otvoreným listom ministrovi vnútra.

Kľúčoví svedkovia

Polícia pátrala celé mesiace a na verejnosť medzitým prenikali informácie, že v pozadí vraždy stojí mafiánska skupina Piťovcov,

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy