Kedy vyšlo do ulíc najviac Slovákov

Snímka: Peter Mayer

Minister vnútra Robert Kaliňák oznámil včera rezignáciu zo svojej funkcie aj pod tlakom piatkových demonštrácií, ktoré vytiahli do ulíc slovenských i zahraničných miest viac ako 110-tisíc ľudí. Stali sa tak najväčšími protestmi u nás od Nežnej revolúcie, ktorá v novembri 1989 viedla k pádu komunistického režimu. Zároveň sú najmasovejšími manifestáciami v histórii samostatného Slovenska.

Tie najväčšie demonštrácie počas 25-ročnej existencie nezávislej republiky boli namierené proti aktérom údajnej korupčnej kauzy Gorila. Tisícky ľudí pritiahla manifestácia pred televíziou Markíza či protesty zdravotníkov.


Za čo všetko demonštrovali Slováci v histórii svojej samostatnosti?

1. O čo išlo ľuďom na protestoch proti Gorile?
Protesty proti podozreniam z korupčného správania politikov sa rozmohli v roku 2012. Ľudia sa na nich domáhali riadneho vyšetrenia série káuz, o ktorých informuje údajný spis tajnej služby Gorila. Organizátori neskôr prijali aj Občiansku výzvu 2012.

Na prvom proteste sa zúčastnili približne tri až štyri tisícky ľudí. Žiadali zbavenie mlčanlivosti všetkých zodpovedných úradov a ľudí, ktorí by mohli objasniť kauzu. Postupne sa objavovali aj požiadavky na odstúpenie dotknutých ľudí.

Zároveň s tým, ako narastala nespokojnosť demonštrantov, sa množili hlasy vyzývajúce na začatie trestného stíhania kvôli podozreniu zo zosnovania zločineckej sk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy