Ako sa koalícia sporí o marihuanu

Snímka: Reuters

Bližšie a zároveň stále ďaleko. Dekriminalizácia mäkkých drog sa u nás zatiaľ nestretla s úspechom. Dôvodom je nesúhlas koaličnej SNS s návrhom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Aký trest za držanie drog teraz hrozí? Situáciu sme porovnali aj s okolitými krajinami.

1. Čo navrhla ministerka Žitňanská?
Ministerka spravodlivosti za stranu Most-Híd vytiahla do pozornosti tému, ktorá bola na Slovensku dlho zametaná pod koberec. Žitňanská navrhla dekriminalizáciu malého množstva drog. Zároveň mali byť zmiernené postihy. Znamenalo by to napríklad, že pri prvom zadržanom jointe, teda marihuanovej cigarete, by bol dotyčný previnilec potrestaný len ako za priestupok.

Trestného činu by sa dopustil až po opakovanom porušení zákona v priebehu 12 mesiacov. Opatrenie by však neplatilo rovnako pre všetkých. Ľudia mladší ako 18 rokov by mali automatickú povinnosť lekárskej diagnostiky, absolvovania sociálneho poradenstva či dokonca liečby drogovej závislosti.

Žitňanská tiež argumentovala, že na návrhu pracovala nadrezortná pracovná skupina už od roku 2013. Mal pomôcť k tomu, aby sa zlepšil prehľad o obchodníkoch s drogami, možnosti ich potrestania a tiež jednotná kriminalizácia účastníkov drogovej scény.

Podľa trestného zákonníka platí trest štyri až desať rokov za vyrobenie, dovezenie, kúpenie či predaj alebo prechovávanie omamnej a psychotropnej látky, jedu alebo prekurzoru. Trest sa týka takisto toho, kto túto činnosť sprostredkuje. Zvyšuje sa, ak už bol dotyčný za takýto čin odsúdený.

2. Prečo sa SNS postavila proti návrhu?
Aj keď to najprv vyzeralo, že sa Slovensko cestou dekriminalizácie predsa len vydá, situácia sa následne zvrtla. Návrh dostal stop od SNS, pre ktorú je táto téma už uzavretá. Národniari nesúhlasili s akýmkoľvek zákonom, ktorý bude legalizovať drogy, zľahčovať prístup k ich získaniu či legimitimizovať ich d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy