Ako sa koalícia sporí o marihuanu

Snímka: Reuters

Bližšie a zároveň stále ďaleko. Dekriminalizácia mäkkých drog sa u nás zatiaľ nestretla s úspechom. Dôvodom je nesúhlas koaličnej SNS s návrhom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Aký trest za držanie drog teraz hrozí? Situáciu sme porovnali aj s okolitými krajinami.

1. Čo navrhla ministerka Žitňanská?
Ministerka spravodlivosti za stranu Most-Híd vytiahla do pozornosti tému, ktorá bola na Slovensku dlho zametaná pod koberec. Žitňanská navrhla dekriminalizáciu malého množstva drog. Zároveň mali byť zmiernené postihy. Znamenalo by to napríklad, že pri prvom zadržanom jointe, teda marihuanovej cigarete, by bol dotyčný previnilec potrestaný len ako za priestupok.

Trestného činu by sa dopustil až po opakovanom porušení zákona v priebehu 12 mesiacov. Opatrenie by však neplatilo rovnako pre všetkých. Ľudia mladší ako 18 rokov by mali automatickú povinnosť lekárskej diagnostiky, absolvovania sociálneho poradenstva či dokonca liečby drogovej závislosti.

Žitňanská tiež argumentovala, že na návrhu pracovala nadrezortná pracovná skupina už od roku 2013. Mal pomôcť k tomu, aby sa zlepšil prehľad o obc

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy