Deň, keď svet ostro sledoval Bratislavu

Snímka: Archív HN

Päťtisíc policajtov a štyri stovky vojakov v meste, uzavreté ulice, ktorými viedla trasa prezidentských kolón. Snajperi na strechách domov, stíhačky prelietavajúce nad Bratislavou a jej okolím. Laboratórium pripravené pre prípad chemického útoku, protilietadlový raketový systém v pohotovosti i novopripravený zákon, podľa ktorého môže minister obrany nariadiť zostrelenie uneseného civilného lietadla.

1. Čo sa dialo v Bratislave pred 13 rokmi?
V Bratislave sa 23. februára 2005 začali skutočné manévre, ktoré trvali tri dni. Dôvodom bolo politické podujatie, aké naša metropola nikdy predtým nezažila, a aj korunovácia cisárovnej Márie Terézie či iných panovníkov bola oproti nemu len udalosťou s lokálnym významom.

Na Bratislavskom hrade si totiž dali schôdzku dvaja lídri, ktorí mali v tom čase najdôležitejšie slovo v globálnom dianí – americký prezident George W. Bush a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin. Tomu zodpovedali aj bezpečnostné opatrenia v hlavnom meste. Tie sa začali už 23. februára popoludní, teda pár hodín predtým, než v podvečerných hodinách pristál na dráhe bratislavského letiska prezidentský špeciál amerických vzdušných síl Air Force One s vtedajším šéf

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy