3. Lekári porušujú zákon. Už takmer dva mesiace

Snímka: HN Peter Mayer

Novorodenec s názvom eHealth, ktorému do krstného listu vystavili aj meno ezdravie, sa nesmelo predral na svet ani nie pred dvomi mesiacmi. Odstrihnutie od pupočnej šnúry nemal ľahké. Jeho partus serotinus – prenášaný pôrod trval deväť rokov.

Neochota lekárov hovoriť o prvých krôčikoch dieťaťa je až zarážajúca. Do HN Focusu sme oslovili viacerých, väčšina z nich nemala ani čo hodnotiť, keďže do zdravotníckeho systému ešte nie sú pripojení. No do reči nie je ani tým ostatným.

„Už v októbri som žiadala PIN. Doteraz mi ho neposlali,“ rezignovane hovorí nemenovaná pediatrička. Zo sankcií ju zatiaľ hlava nebolí. „Čo ma môžu pokutovať, keď sami v tom majú zmätky.“ Podľa ministerstva zdravotníctva bola chybná desatina žiadostí. Zlé vypísanie papierov pediatrička striktne odmieta rovnako ako jej kolegyňa, ktorá ich zaslala ešte v septembri.

Postarší alergológ mal viac šťastia. „PIN som dostal. Počítač si ho však žiada pri zadávaní každého receptu. Tak som sa znovu odpojil. Toľko času ja veru nemám,“ komentuje novinku. Nezabudla ju však pochváliť jedna zo všeobecných lekárok.

„Ako myšlienka je to skvelá vec, ale systém mi vypadáva. Až tento týždeň idem na školenie do softvérovej firmy. Potom uvidím.“ Našu opakovanú prosbu o stretnutie odmietla slovami: „Keď niečo zverejníte s mojím m

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy