3. Lekári porušujú zákon. Už takmer dva mesiace

Snímka: HN Peter Mayer

Novorodenec s názvom eHealth, ktorému do krstného listu vystavili aj meno ezdravie, sa nesmelo predral na svet ani nie pred dvomi mesiacmi. Odstrihnutie od pupočnej šnúry nemal ľahké. Jeho partus serotinus – prenášaný pôrod trval deväť rokov.

Neochota lekárov hovoriť o prvých krôčikoch dieťaťa je až zarážajúca. Do HN Focusu sme oslovili viacerých, väčšina z nich nemala ani čo hodnotiť, keďže do zdravotníckeho systému ešte nie sú pripojení. No do reči nie je ani tým ostatným.

„Už v októbri som žiadala PIN. Doteraz mi ho neposlali,“ rezignovane hovorí nemenovaná pediatrička. Zo sankcií ju zatiaľ hlava nebolí. „Čo ma môžu pokutovať, keď sami v tom majú zmätky.“ Podľa ministerstva zdravotníctva bola chybná desatina žiadostí. Zlé vypísanie papierov pediatrička striktne odmieta rovnako ako jej kolegyňa, ktorá ich zaslala ešte v septembri.

Postarší alergológ mal viac šťastia. „PIN som dostal. Počítač si ho však žiada pri zadávaní každého receptu. Tak som sa znovu odpojil. Toľko času ja veru nemám,“ komentuje novinku. Nezabudla ju však pochváliť jedna zo všeobecných lekárok.

„Ako myšlienka je to skvelá vec, ale systém mi vypadáva. Až tento týždeň idem na školenie do softvérovej firmy. Potom uvidím.“ Našu opakovanú prosbu o stretnutie odmietla slovami: „Keď niečo zverejníte s mojím menom, uvedomujete si, že môžem na sto percent čakať kontrolu?“ Že by jedna z možných príčin zborového mlčania doktorov?

Toľko vox populi z bielych kancelárií.

Lekár kontra zdravotná sestra

Jedine hlavy stavovských organizácií nie sú skúpi na slovo. Keď vchádzame do nitrianskej ambulancie prezidenta Asociácie súkromných lekárov, v čakárni posedáva zo päť pacientov. Marián Šóth nám ochotne sprostredkuje malú exkurziu do elektronického sveta ezdravia. Jeho viditeľnou súčasťou je elektronická kartička zdravotného pracovníka, čítačka, neviditeľnou PIN kód. Pomocou tohto kľúča sa možno dostať k údajom o konkrétnom pacientovi.

Na monitore sa vyrolujú všetky jeho návštevy. „Systém by mal pracovať tak, že napríklad ortopéd vidí, že pacient bol u mňa, že už bol na magnetickej rezonancii. Preštuduje si nález a nemusí si lámať hlavu, čo má ten dotyčný v kolene.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy