Kosovo zvádza boj o miesto na mape

Snímka: Reuters

Najmladšia krajina na mape Európy oslavuje desať rokov. Presne 17. februára 2008 vláda v Prištine jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska. Kosovo ako samostatný štát uznalo 115 krajín sveta. Slovensko medzi nimi nie je – Kosovo stále považujeme za juhosrbskú provinciu. Rovnaký názor ako my majú aj štyri ďalšie krajiny Európskej únie.
S akými problémami Kosovo bojuje desať rokov po vyhlásení nezávislosti a prečo ho Slovensko nechce uznať? A majú Srbi vôbec ešte šancu, aby provinciu, ktorú považujú za kolísku svojej civilizácie, získali späť pod svoju kontrolu?

1. Prečo Priština vyhlásila nezávislosť?
Jednostrannému vyhláseniu nezávislosti predchádzala vojna v Kosove, ktorá trvala od februára 1998 do júna 1999. Išlo o posledný konflikt v rámci série vojen, ktoré otriasali Balkánom v 90. rokoch minulého storočia. Následkom bol rozpad Juhoslávie a vznik nezávislého Chorvátska, Slovinska, Macedónska i Bosny a Hercegoviny. Zostala Juhoslovanská zväzová republika, ktorú tvorilo Srbsko a Čierna Hora.

Kosovo pritom bolo južnou provinciou Srbska, hoci viac ako 90 percent z dvoch miliónov obyvateľov tvorili a dodnes tvoria Albánci. V druhej polovici 90. rokov však v tejto odštiepeneckej provincii začali byť aktívni povstalci z Kosovskej oslobodeneckej armády, ktorí začali podnikať útoky na srbské ciele. Obeťami mali byť aj srbskí civilisti.

Reakciou Belehradu, v ktorom v tom čase vládol prezident Slobodan Miloševič,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy