Prečo lietame čoraz bezpečnejšie

Snímka: Dreamstime

Aj keď pozitívny obraz bezpečnej leteckej dopravy u ľudí pokazila nedeľňajšia tragická nehoda ruského lietadla, všetko nasvedčuje tomu, že neustále zvyšovanie bezpečnosti lietania je u výrobcov strojov, úradov aj leteckých spoločností na prvom mieste.

Prečo k havárii stroja so 71 obeťami došlo a ako sa snažia vylepšovať bezpečnostné opatrenia aerolinky aj úrady?

1. Prečo lietadlo v Rusku havarovalo?
Pasažieri ruského stroja Antonov An-148 Saratovských aerolínií sa v nedeľu po odlete z moskovského letiska Domodedovo už nedočkali svojho cieľa v Orsku. Stroj sa zrútil iba šesť minút po štarte, haváriu zo 71 cestujúcich nikto neprežil.

Dve minúty po štarte lietadlo zmizlo z radarov a dopadlo asi 70 kilometrov od hlavného mesta. Podľa aerolínií nemalo žiadne technické problémy, bolo moderné a spoľahlivé. Pilot bol skúsený a nemal na konte žiadne prešľapy. O tom, že k havárii došlo veľmi rýchlo, svedčí aj skutočnosť, že posádka nestihla vyslať žiaden núdzový signál.

Počas letu stroj niekoľkokrát zmenil letovú výšku. Vyšetrovatelia už našli obe čierne skrinky. Zachovali sa na nich všetky ú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy