Svet je vo vojne aj cez olympiádu

Snímka: Reuters

Olympiáda ako sviatok športu a mieru. Aspoň tak si to predstavovali v staroveku antickí organizátori olympijských hier, počas ktorých znepriatelené strany vždy prerušili boje.

Mier je dôležitým aspektom aj práve prebiehajúcej zimnej olympiády, ktorá sa koná v juhokórejskom Pjongčangu. Práve šport sa totiž má stať novým motorom procesu normalizovania vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktoré sú fakticky vo vojnovom stave od 50. rokov minulého storočia. Napriek tomu sa hneď v úvodných dňoch olympiády vyhrotil ozbrojený konflikt v Sýrii. Do najostrejšieho stretu od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011 sa tam cez víkend dostali armády Izraela a Sýrie.

Prečo k bojom došlo a ako olympiáda ovplyvňovala vojny v minulosti?

1. Čo sa cez víkend stalo v Sýrii?
Konflikt sa vyhrotil v sobotu ráno, keď izraelský vrtuľník zostrelil iránske bezpilotné lietadlo. To sa malo dostať do izraelského vzdušného priestoru z územia Sýrie.

Táto akcia nezostala bez odpovede. Izrael reagoval vyslaním stíhačiek nad územie Sýrie s úlohou zničiť riadiace centrum, odkiaľ bol dron vyslaný. Keď sa stíhačky vracali späť do Izraela, Sýria spustila ťažkú protivzdušnú paľbu. Výsledkom bol jeden zasiahnutý stroj F-16, ktorý sa následne zrútil v severnej časti Izraela. Posádke sa podarilo katapultovať. Išlo o prvú izraelsk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy