Svet je vo vojne aj cez olympiádu

Snímka: Reuters

Olympiáda ako sviatok športu a mieru. Aspoň tak si to predstavovali v staroveku antickí organizátori olympijských hier, počas ktorých znepriatelené strany vždy prerušili boje.

Mier je dôležitým aspektom aj práve prebiehajúcej zimnej olympiády, ktorá sa koná v juhokórejskom Pjongčangu. Práve šport sa totiž má stať novým motorom procesu normalizovania vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktoré sú fakticky vo vojnovom stave od 50. rokov minulého storočia. Napriek tomu sa hneď v úvodných dňoch olympiády vyhrotil ozbrojený konflikt v Sýrii. Do najostrejšieho stretu od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011 sa tam cez víkend dostali armády Izraela a Sýrie.

Prečo k bojom došlo a ako olympiáda ovplyvňovala vojny v minulosti?

1. Čo sa cez víkend stalo v Sýrii?
Konflikt sa vyhrotil v sobotu ráno, keď izraelský vrtuľník zostrelil iránske bezpilotné lietadlo. To sa malo dostať do izraelského vzdušného priestoru z územia Sýrie.

Táto akcia nezostala bez odpovede. Izrael reagoval vyslaním stíhačiek nad územie Sýrie s úlohou zničiť riadiace centrum, odkiaľ bol dron vyslaný. Keď sa stíhačky vracali späť do Izraela, Sýria spustila ťažkú protivzdušnú paľbu. Výsledkom bol jeden zasiahnutý stroj F-16, ktorý sa následne zrútil v severnej časti Izraela. Posádke sa podarilo katapultovať. Išlo o prvú izraelsk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy