Ako môže ezdravie obmedziť vraždy

Snímka: Archív HN

V kalendári je zatiaľ síce iba február, Bratislava však už má za sebou dva prípady streľby, pri ktorých vyhasli ľudské životy. Obe zbrane mali pritom útočníci v legálnej držbe. Pri jednom incidente išlo o ozbrojeného dôchodcu, v druhom prípade figuroval človek, ktorý trpel psychickou chorobou, pravdepodobne Aspergerovým syndrómom. Muž mal najprv zavraždiť svoju bývalú priateľku a potom zbraň otočiť proti sebe. Streľbu prežilo iba polročné dieťa páru, ktoré polícia našla na mieste činu.

Ako je vôbec možné, že má takýto človek zbraň v legálnej držbe? A mohol by podobným situáciám zabrániť lepšie fungujúci systém, ktorý od začiatku tohto roka funguje pod názvom ezdravie?

1. Aká je situácia s ezdravím?
Vyše osemtisíc ambulancií a 106 nemocníc. Taká má byť podľa Národného centra zdravotníckych informácií ku koncu januára bilancia počtu zapojených subjektov do ezdravia. Jeho ostré zavedenie odštartovalo v januári. Štatistiky však ukazujú, že viacerí lekári si aj napriek prevzatiu čítačiek neprebrali zásielky s PIN kódmi. Práve tie sú potrebné, aby mohli lekári v systéme ezdravia pracovať.

Podľa informácií centra sa v ezdraví zatiaľ vykonalo 835-tisíc elektronických predpisov liekov a 328-tisíc preskripčných záznamov, ku ktorým patrí napríklad odborné vyšetrenie či prepúšťacia správa.

Projekt má zabezpečiť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami aj lekárňami. Občanom má pomôcť k lepšiemu predpisovaniu liekov a tiež zabrániť, aby podstupovali duplicitné alebo fiktívne vyšetrenia. Podľa pôvodných plánov malo naplno fungovať už od začiatku roka, situácia však naráža na viaceré limity v zdravotníctve. Stopercentne fungujúce ezdravie, ktorým by sa Slovensko mohlo hrdiť, je tak ešte vidinou budúcnosti.

Táto budúcnosť pritom mala byť dnes realitou. O ezdraví sa totiž hovorí od roka 2008. Ako prvý termín jeho uvedenia do života mal byť rok 2013 a neskôr vlaňajšok.

2. Ako na systém reagujú lekári?
Elementom, ktorý odrádza lekárov od zapojenia do projektu ezdravia, sú sankcie aj fakt, že pre počiatočnú administratívu majú na pacientov menej času. Práve to bol aj bez e-predpony častý problém i v minulosti. Okrem toho sa tiež sťažovali, že aj keď chcú, do ezdravia sa zapojiť nevedia.

K ich lepšej motivácii by malo pomôcť poľavenie od pokút, čo odobrili minulý týždeň poslanci v parlamente. Uloženie sankcií tak už nebude povinnosťou, ale iba možnosťou. Pozmeňujúci návrh teraz hovorí o pokutách do výšky 200 eur, kritické hlasy však stále volajú po ich úplnom zrušení. Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera je pritom lepšie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy