Ako môže ezdravie obmedziť vraždy

Snímka: Archív HN

V kalendári je zatiaľ síce iba február, Bratislava však už má za sebou dva prípady streľby, pri ktorých vyhasli ľudské životy. Obe zbrane mali pritom útočníci v legálnej držbe. Pri jednom incidente išlo o ozbrojeného dôchodcu, v druhom prípade figuroval človek, ktorý trpel psychickou chorobou, pravdepodobne Aspergerovým syndrómom. Muž mal najprv zavraždiť svoju bývalú priateľku a potom zbraň otočiť proti sebe. Streľbu prežilo iba polročné dieťa páru, ktoré polícia našla na mieste činu.

Ako je vôbec možné, že má takýto človek zbraň v legálnej držbe? A mohol by podobným situáciám zabrániť lepšie fungujúci systém, ktorý od začiatku tohto roka funguje pod názvom ezdravie?

1. Aká je situácia s ezdravím?
Vyše osemtisíc ambulancií a 106 nemocníc. Taká má byť podľa Národného centra zdravotníckych informácií ku koncu januára bilancia počtu zapojených subjektov do ezdravia. Jeho ostré zavedenie odštartovalo v januári. Štatistiky však ukazujú, že viacerí lekári si aj napriek prevzatiu čítačiek neprebrali zásielky s PIN kódmi. Práve tie sú potrebné, aby mohli lekári v systéme ezdravia pracovať.

Podľa informácií centra sa v ezdraví zatiaľ vykonalo 835-tisíc elektronických predpisov liekov a 328-tisíc preskripčných záznamov, ku ktorým patrí napríklad odborné vyšetrenie či prepúšťacia správa.

Projekt má zabezpečiť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami aj lekárňami. Občanom má pomôcť k lepšiemu predpisovaniu liekov a tiež zabrániť, aby podstupovali duplicitné alebo fiktívne vyšetrenia. Podľa pôvodných plánov

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy