Ako môže ezdravie obmedziť vraždy

Snímka: Archív HN

V kalendári je zatiaľ síce iba február, Bratislava však už má za sebou dva prípady streľby, pri ktorých vyhasli ľudské životy. Obe zbrane mali pritom útočníci v legálnej držbe. Pri jednom incidente išlo o ozbrojeného dôchodcu, v druhom prípade figuroval človek, ktorý trpel psychickou chorobou, pravdepodobne Aspergerovým syndrómom. Muž mal najprv zavraždiť svoju bývalú priateľku a potom zbraň otočiť proti sebe. Streľbu prežilo iba polročné dieťa páru, ktoré polícia našla na mieste činu.

Ako je vôbec možné, že má takýto človek zbraň v legálnej držbe? A mohol by podobným situáciám zabrániť lepšie fungujúci systém, ktorý od začiatku tohto roka funguje pod názvom ezdravie?

1. Aká je situácia s ezdravím?
Vyše osemtisíc ambulancií a 106 nemocníc. Taká má byť podľa Národného centra zdravotníckych informácií ku koncu januára bilancia počtu zapojených subjektov do ezdravia. Jeho ostré zavedenie odštartovalo v januári. Štatistiky však ukazujú, že viacerí lekári si aj napriek prevzatiu čítačiek neprebrali zásielky s PIN kódmi. Práve tie sú potrebné, aby mohli lekári v systéme ezdravia pracovať.

Podľa informácií centra sa v ezdraví zatiaľ vykonalo 835-tisíc elektronických predpisov liekov a 328-tisíc preskripčných záznamov, ku ktorým patrí napríklad odborné vyšetrenie či prepúšťacia správa.

Projekt má zabezpečiť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami aj lekárňami. Občanom má pomôcť k lepšiemu predpisovaniu liekov a tiež zabrániť, aby podstupovali duplicitné alebo fiktívne vyšetrenia. Podľa pôvodných plánov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy