7. Kto by Slovákom mohol ísť v tejto oblasti príkladom?

Snímka: TASR/František Iván

Trúchlik ešte pred udelením pôvodných desiatich miliónov eur pripomenul, že žiaden posun v tejto otázke nevníma a sľubom uverí, až keď uvidí prvé reálne práce na internátoch. Ako príklad, že situácia je riešiteľná, poukazuje na susedné Česko, kde v roku 2016 v Brne investovala Masarykova univerzita a Vysoké učení technické do obnovy internátov viac ako 2,5 milióna eur.

„Postupnú rekonštrukciu a obnovu internátov považujeme za samozrejmosť. Tieto budovy majú svoj vek a je potrebné ich obnoviť. Je nemysliteľné, aby mladí ľudia žili v izbách a používali toalety, ktoré majú minimálne 20 až 30 rokov,“ vysvetľuje ďalej Trúchlik.

Podľa organizácie je situácia alarmujúca v takmer všetkých vysokoškolských internátoch na Slovensku. Študentská rada tiež stretla s rektormi z východného Slovenska. Rozhodnutie vlády síce vítajú, ale upozorňujú, že na obnovu treba omnoho viac, ako sľúbila.

Premiér na kritiku študentov aj rektorov reagoval, že ho mrzí, že odmietajú politiku pomocnej ruky. Sľúbil tiež, že každú jednu faktúru, ktorú predložia do konca roka na rekonštrukciu internátov, im preplatia. Zdôrazňoval, že ide o financovanie desať plus desať miliónov eur plus zatepľovanie budov.

Ak to bude málo, sú tiež ochotní dať viac. Podľa Lovásza však komplexná rekonštrukcia kráča ruka v ruke s administratívnou záťažou a nie je šanca, že by školy stihli náklady vyfakturovať tento rok.

Najčítanejšie témy