5. Čo na záležitosť hovorili študenti?

Študentská rada vysokých škôl poslala premiérovi Ficovi otvorený list. Pripomenula mu jeho sľub v otázke financovania a rekonštrukcie internátov pre vysokoškolákov. Osobitnou témou boli aj dotácie bývania pre mladých ľudí. Vyjadrili znepokojenie, že od spomenutej dohody v roku 2015 nezaznamenali žiadnu aktivitu, ktorá by nasvedčovala, že sa sľuby naozaj plnia. Od premiéra žiadali stretnutie, na ktorom by vysvetlil, kedy a či vôbec bude sľub aj splnený.

Po reakcii vlády však zostala rada sklamaná z výsledkov koaličnej dohody. „Poskytnutie desiatich miliónov eur a ďalších desiatich miliónov bez garancie nie je splnením sľubu premiéra z roku 2015, ale iba slabá náplasť na alarmujúci stav internátov na Slovensku,“ uviedol Bálint Lovász, predseda Študentskej rady vysokých škôl.

Rada poukazuje na to, že na jednej strane sa ministerstvo financií prezentuje s vynikajúcimi výsledkami slovenskej ekonomiky, na strane druhej však uvoľňuje len 20 percent sumy z pôvodného sľubu. „Namiesto včasného riešenia problému sme dospeli k dvojročnému sklzu a poklesu dohodnutej finančnej podpory. Takýto postup nenasvedčuje tomu, že pre slovenskú vládu sú mladí ľudia prioritou,“ tvrdí Lovász.

Najčítanejšie témy