4. Ani Rím nepostavili za deň

Snímka: TASR

Pri internátoch stretávame ďalších obyvateľov. Kritika od nich padá hlavne na kúpeľňu. Obyvatelia zrekonštruovaných izieb sú však so svojím dočasným ubytovaním spokojní. Pri jedálni narážame na dve dievčatá, ktoré majú s riešením problémov na intráku tiež svoje skúsenosti: „Poznám dievča, ktoré malo problém so zatváraním balkóna, fúkalo im tam a opravili im to až teraz, od začiatku semestra prakticky. Čiže celú zimu boli v chlade. Údržba im na to povedala, že si majú pustiť radiátory lepšie a pri tom sa prakticky v ich izbe nedali pustiť.“ Myslí si tiež, že rozdiel medzi izbami pre rekonštrukciu je evidentný. „Ak hovoríme o otázkach ploštíc, zimy a podobne, táto problematika je riešená plánovane a systematicky prostredníctvom pravidelných kontrol, postrekov či revízií,“ opisuje ďalej Šagát, podľa ktorého je mesto maximálne flexibilné a ústretové voči ubytovaným.

Snímka: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1136662529728957&set=oa.1227669383940799&type=3&theater

Snímka: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1138023462926197&set=oa.1227669383940799&type=3&theater

Pri zistení, že práve na Mlynoch chceme robiť reportáž sme sa stretli u študentov aj s reakciou, že novinári sa radi ženú za vyfotením tej najhoršej izby, aby tým situáciu čo najviac nafúkli a poškodili celkový obraz. Však ani Rím nepostavili za deň. A Sagradu Familiu v Barcelone ešte aj stavajú. Viacerí študenti sú s ubytovaním spokojní a za takú nízku cenu ani nič lepšie nečakali. A proti sebe tak stoja fotografie pokazených a plesnivých spŕch s netesniacimi oknami kontra zrekonštruované izby sálajúce poriadkom.

Po rekonštrukcii volajú aj iné vysokoškolské internáty, ako aj ten Ekonomickej univerzity, Študentský dom Hroboňova. „Internát, v ktorom nás ubytovali nespĺňa základne hygienické štandardy. Zastarané vybavenie, rozbité okná, cez ktoré nám fúka do izby, podlaha v dezolátnom stave a rozhodne o nič lepšie nie sú na tom ani sociálne zariadenia internátu. Nemyslím si, že toto sú dôstojné podmienky pre život študenta,“ myslí si študent Andrej Bátora. Cena na nich je ešte o čosi nižšia ako na Mlynoch, skoro 41 eur.

Snímka: Andrej Bátora

Internáty síce opúšťame, naše spomienky na ne však zostávajú. A ako si aj veľa ľudí myslí, síce ich stav nie je vždy ideálny, dôležitá je komunita ľudí, ktorá sa v ich útrobách stretne. Či už sú to plánované alebo neplánované chodbovice a izbové party. Spoločné učenie, varenie aj pranie. Internát je osobitá životná etapa, ktorá pomaly smeruje k spomienkam ochutených ich rekonštrukciou.

Najčítanejšie témy