2. Liaheň študentov

Snímka: TASR

Mlynská dolina je rozsiahly areál a keď ste jedinec nerezidentský, dá sa v ňom ľahko stratiť. Átriaky, Šturák, Elám či Kotolňa. Pre niekoho záhadné názvy, pre iného miesto jeho študijného či kultúrneho vyžitia. „Momentálne je na internátoch Mlyny ubytovaných 6170 študentov. V nerekonštruovaných izbách je ubytovaných 4166 and v zrekonštruovaných je ubytovaných 2004 študentov,“ ozrejmuje pre HN Peter Šagát, hovorca Vysokoškolského mesta Ľudovíta Štúra Mlyny z Univerzity Komenského v Bratislave.

My sme sa boli pozrieť na átriáky, teda átriové domy, ktoré sa vynímajú na kopci s výhľadom hodným luxusného domu. Prívlastok majestátne by dostali, keby aj ich výzor tomu nasvedčoval. „Tam sa ešte býva?“ pýta sa ma Bratislavčanka, ktorej je táto časť mesta cudzia. Áno, býva sa. Podľa Jána Šutého, ktorý spravuje facebookovú skupinu internátov v Mlynskej doline je v hroznom stave väčšina blokov na „starých átriákoch“, teda 14 blokov z 18. Vytýka tiež krivé podlahy a kuchyne.

Od stavu internátnej izby sa odvíja aj cena. Aktuálny cenník na stránke Vysokoškolského mesta Mlyny ukazuje, že najdrahšie mesačné ubytovanie je na Manželských internátoch. Pre vysvetlenie pre intrákov neznalých, vyzerajú ako skutočný byt. Pozostávajú z bunkového systému, majú zrekonštruované izby aj sociálne zariadenie priamo na bunke. Jednolôžková izba sa na takomto type ubytovania vyšplhá na 113 eur. Naopak, najlacnejšie ubytovanie z celých Mlynov je ubytovanie na starom bloku átriových domov. V trojlôžkovej izbe so sociálnym zariadením a kuchyňou na chodbe vyjde na 47 eur. Pre porovnanie, posteľ v zdieľanej izbe na byte sa pohybuje okolo 160 eur.

Na náš detailnejší pohyb po internáte sme si vybrali nezrekonštruovanú časť. Zabudnutá v minulom storočí, preblysne hlavou. Tak, ako jedálne hýria čistotou a novotou, tak chodby vedúce až do konkrétnych izieb kričia niečo iné. Kuchyňa v podobe niekde nefungujúcich dvojplatničiek, blikajúce svetlo či steny ako po razii sprejerov. Staré, ako keby až zhorené dvere na izbách, chýbajúce batérie v kúpeľni. Platí zásada, bez šľapiek na kúpeľňovú zem nestúpaj a ak vidíš zaklopený záchod, radšej ho neotváraj.

Najčítanejšie témy