2. Srbi si priniesli južanské návyky, ale väčšie problémy s nimi nie sú

Snímka: HN/Peter Mayer

Je v regióne badať pôsobenie automobilky Groupe PSA Slovakia, situovanej prakticky v dotyku s mestom?

Citeľne. Ľudia využívajú množstvo služieb od kaviarenských až po wellness. S príchodom závodu sa rozvinula aj dovtedy stagnujúca terciálna sféra. Už od svojej výstavby priťahuje ľudí nielen z nášho regiónu. Hlavne v začiatkoch sme budovali nájomné byty pre stredný manažment a zamestnancov. V poslednom období je to rozhodne príchod zhruba päťsto cudzincov z tretích krajín.

Z veľkej časti ide o Srbov, no časť obyvateľov sa na nich ponosuje.

Prvé turnusy Srbov si v prvých týždňoch prinášali návyky z južanského prostredia. Zostávali v ubytovni a hlučne popíjali aj po desiatej hodine večer. V rámci dobrej spolupráce so štátnou políciou sme riešili niektoré drobné delikty. Ich príchod nemal z nášho pohľadu vplyv na kriminalitu a nemáme s nimi vážnejšie problémy.

Vychádza mesto nejakých spôsobom zahraničným pracovníkom v ústrety?

Minulý rok sme pre nich zaviedli právnu poradňu. Tu sme im poskytovali základné informácie, radili pri vybavovaní potrebných papierov, konzultovali s nimi ich potreby.

Vy ste z istého pohľadu pamätníkom, keďže už v čase príchodu automobilky ste pracovali ako vedúci kancelárie primátora. Usilovalo sa mesto ešte pred príchodom Francúzov o zahraničných investorov?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy