2. Srbi si priniesli južanské návyky, ale väčšie problémy s nimi nie sú

Snímka: HN/Peter Mayer

Je v regióne badať pôsobenie automobilky Groupe PSA Slovakia, situovanej prakticky v dotyku s mestom?

Citeľne. Ľudia využívajú množstvo služieb od kaviarenských až po wellness. S príchodom závodu sa rozvinula aj dovtedy stagnujúca terciálna sféra. Už od svojej výstavby priťahuje ľudí nielen z nášho regiónu. Hlavne v začiatkoch sme budovali nájomné byty pre stredný manažment a zamestnancov. V poslednom období je to rozhodne príchod zhruba päťsto cudzincov z tretích krajín.

Z veľkej časti ide o Srbov, no časť obyvateľov sa na nich ponosuje.

Prvé turnusy Srbov si v prvých týždňoch prinášali návyky z južanského prostredia. Zostávali v ubytovni a hlučne popíjali aj po desiatej hodine večer. V rámci dobrej spolupráce so štátnou políciou sme riešili niektoré drobné delikty. Ich príchod nemal z nášho pohľadu vplyv na kriminalitu a nemáme s nimi vážnejšie problémy.

Vychádza mesto nejakých spôsobom zahraničným pracovníkom v ústrety?

Minulý rok sme pre nich zaviedli právnu poradňu. Tu sme im poskytovali základné informácie, radili pri vybavovaní potrebných papierov, konzultovali s nimi ich potreby.

Vy ste z istého pohľadu pamätníkom, keďže už v čase príchodu automobilky ste pracovali ako vedúci kancelárie primátora. Usilovalo sa mesto ešte pred príchodom Francúzov o zahraničných investorov?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy