4. V móde bude rovnošata, autotronika a mechatronika

Snímka: Duálna akadémia

„Pokiaľ sa situácia na pracovnom trhu z krátkodobého pohľadu nezlepší, budú automobilky siahať po pracovnej sile zo zahraničia,“ hovorí pre HN Jana Široká, predsedníčka Duálnej akadémie. Podľa nej by výpomoc v podobe zamestnancov z iných krajín nahradilo viac kvalifikovaných odborníkov zo Slovenska.

Podotýka, že napokon aj to bol dôvod, prečo Volkswagen Slovakia spolu so spoločnosťami Siemens, Matador a Bratislavským samosprávnym krajom inicioval vznik záujmového združenia Duálnej akadémie v roku 2015. Jej hlavným cieľom je pomocou najmodernejších technológií, kvalifikovaných pedagógov a expertov nielen vychovať ďalších špičkových odborníkov, ale zároveň im zabezpečiť prácu v automobilovom priemysle.

Duálna akadémia prevzala pod svoje krídla Strednú odbornú školu automobilovú, ktorá v novej podobe funguje od roku 2016 ako súkromná a k doterajším klasickým odborom sa tak pridali aj študijné odbory v systéme duálneho vzdelávania. Uchádzači si môžu vybrať z piatich štvorročných maturitných odborov a vyučiť sa v profesiách: mechanik mechatronik, mechanik elektrotechnik, mechanik strojov a zariadení, mechanik nastavovač a autotronik.

„Celkovo študuje na Duálnej akadémii 360 študentov, z toho v systéme duálneho vzdelávania 240,“ približuje Široká.

Ruka v ruke tu kráča teória a prax, a tak ako jeden týždeň študenti naberajú teoretické poznatky, tak ich ďalší týždeň obohacujú o odbornú prípravu na pracovisku praktického vyučovania. O rozšírení pôsobenia Duálnej akadémie v ďalších slovenských mestách združenie podľa predsedníčky Duálnej akadémie zatiaľ neuvažuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 45% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy