4. V móde bude rovnošata, autotronika a mechatronika

Snímka: Duálna akadémia

„Pokiaľ sa situácia na pracovnom trhu z krátkodobého pohľadu nezlepší, budú automobilky siahať po pracovnej sile zo zahraničia,“ hovorí pre HN Jana Široká, predsedníčka Duálnej akadémie. Podľa nej by výpomoc v podobe zamestnancov z iných krajín nahradilo viac kvalifikovaných odborníkov zo Slovenska.

Podotýka, že napokon aj to bol dôvod, prečo Volkswagen Slovakia spolu so spoločnosťami Siemens, Matador a Bratislavským samosprávnym krajom inicioval vznik záujmového združenia Duálnej akadémie v roku 2015. Jej hlavným cieľom je pomocou najmodernejších technológií, kvalifikovaných pedagógov a expertov nielen vychovať ďalších špičkových odborníkov, ale zároveň im zabezpečiť prácu v automobilovom priemysle.

Duálna akadémia prevzala pod svoje krídla Strednú odbornú školu automobilovú, ktorá v novej podobe funguje od roku 2016 ako súkromná a k doterajším klasickým odborom sa tak pridali aj študijné odbory v systéme duálneho vzdelávania. Uchádzači si môžu vybrať z piatich štvorročných maturitných odborov a vyučiť sa v profesiách: mechanik mechatronik, mechanik elektrotechnik, mechanik strojov a zariadení, mechanik nastavovač a autotronik.

„Celkovo študuje na Duálnej akadémii 360 študentov, z toho v systéme duálneho vzdelávania 240,“ približuje Široká.

Ruka v ruke tu kráča teória a prax, a tak ako jeden týždeň študenti naberajú teoretické poznatky, tak ich ďalší týždeň obohacujú o odbornú prípravu na pracovisku praktického vyučovania. O rozšírení pôsobenia Duálnej akadémie v ďalších slovenských mestách združenie podľa predsedníčky Duálnej akadémie zatiaľ neuvažuje.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy