6. Výzvou roku 2018 budú zamestnanci

Snímka: HN/Peter Mayer

Nie divu, že sme svetovou veľmocou v počte vyrobených vozidiel na jedného obyvateľa. A to už niekoľko rokov. Ten minulý však zaznamenal istý, aj keď nevýrazný, posun smerom dole.

Polepšila si len Groupe PSA Slovakia, ktorá pokorila svoj nový rekord v počte vyrobených áut. V žilinskej Kii sa môžu pochváliť pár stovkami kusov navyše, no medziročne si zapísala nepatrný pokles. Počíta s ním aj v roku 2018, pričom ho zdôvodňuje uvádzaním nových modelov a neistým vývojom na tradičných trhoch.

So znamienkom mínus sa pravdepodobne vytasí aj najsilnejšia fabrika slovenskej trojky. Bratislavský Volkswagen zverejní výsledky na výročnej tlačovej konferencii. Aj tomto závode svoju úlohu zohral nábeh na nové modely.

Žiarivé zajtrajšky

Napriek tomu všetkému môže tohtoročná celková produkcia automobilov vystreliť až k číslu 1,3 milióna. Aj Jaguar Land Rover sa chystá na skok. V Nitre už inštalujú v halách nové technológie a údajne všetko ide podľa harmonogramu tak, aby prvý luxusný automobil zišiel z pásu koncom roka. Zdá sa, že žiarivým zajtrajškom automobilového priemyslu na Slovensku nič nestojí v ceste.

Národnú banku Slovenska isto nemožno ani náznakom upodozrievať, že by takejto budúcnosti nedržala všetky palce. Vo svojej analýze ekonomickej konvergencie z novembra minulého roku je však skeptickejšia. Čísla nepustia: už od roku 2013 výkonnosť nášho hospodárstve stagnuje na úrovni 77 percent priemeru Európskej únie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy