7. Americké sny sa tu plnili každému. Ako sa z pýchy USA stalo mesto duchov

Snímka: Wikimedia Commons

Prakticky len pár mesiacov po vypuknutí krízy v roku 2008 sa naplnil predpokladaný scenár strmého pádu troch amerických automobiliek, takzvanej veľkej detroitskej trojky. Na jeho konci General Motors (GM), Chrysler a Ford dostali pod vianočný stromček finančnú injekciu vo výške 14 miliárd dolárov. Snemovňa reprezentantov im v tejto výške schválila úvery podľa zákona o bankrote. Mali odvrátiť krach predovšetkým GM a Chrysleru.

Tesne pred hlasovaním sa šéfka snemovne Nancy Peloisová nechala počuť, že „tento zákon je o tom, že Detroit a Amerika dostávajú šancu vrátiť sa späť do koľají“. Bossovia GM zase nezabudli vyzdvihnúť, že ich spoločnosť je „hrdá na to, že Detroit je jej domovom a veríme, že bankrot našu výrobu neovplyvní, ale bude znamenať nový začiatok pre mesto“.

V nasledujúcom roku sa 17. február stal posledným termínom, do ktorého mali automobilky plány ich ďalšieho fungovania. Ešte predtým predstavitelia Chrysleru vyhlásili, že budú potrebovať dodatočné tri miliardy dolárov, aby prežili aj po 31. marci. Súhlasne pritakali aj zástupcovia GM s požiadavkou zvýšenou ešte o dve miliardy dolárov viac.

Scenár k natočeniu hororu

Ani nie o päť rokov neskôr 18. júla 2013 v neskorých večerných hodinách zasadnutie detroitskej mestskej rady odkleplo bankrot a požiadalo o ochranu pred veriteľmi. Dlh piateho najväčšieho mesta v USA sa vyšplhal na 18,5 miliardy dolárov a krajina si pripísala na účet najväčší bankrot v jej dejinách.
Skončila sa tak zlatá éra metropoly zo štátu Michigan, v ktorej sa plnili americké sny aj tým najobyčajnejším ľudom.

Ako sa z Detroitu stala vojnová zóna:

V päťdesiatych rokoch minulého storočia tu žilo 1,8 milióna ľudí, teda vlastne tretina dnešnej populácie Slovenska. Na rozdiel od nej však Detroitčania jazdili v typických cestných krížnikoch. Zlatá horúčka zasiahla 300 tisíc robotníkov pracujúcich vo fabrikách za nadpriemerné mzdy. Do Mototownu, ako prezývali Detroit, ich pritiahol expandujúci automobilový priemysel.

Detroit sa stal mestom superlatívov, legendárneho hokejového tímu Red Wings i najväčšieho ostrovného parku USA v centre mesta Belle Island Park.

Prebehlo však pár desaťročí a kríza ruka v ruke s ázijskými tigrami prevalcovala domáce automobilky. O meste, úzko zacieleného iba na jedinú komoditu, sa opäť hovorilo v superlatívoch, tentoraz však v opačnom význame slova. Počet obyvateľov sa scvrkol na 637 tisíc, 83 percent z nich tvorili Afroameričania a pusté ulice lemovalo 78-tisíc domov.

Bez práce zostala pätina mesta, tretina sa dostala na hranicu chudoby. V najnebezpečnejšej kriminálnej lokalite USA sa stalo životným pravidlom šoférovanie so zamknutými dverami a zavretými oknami. Z 15-tisíc trestných činov ročne len v desiatich percentách vypátrali páchateľov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 47% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy