Sviatky bez obchodov biznis zvládol

Snímka: Dreamstime

Viac času s rodinami, menej času v obchode. To boli argumenty volajúce po zákaze predaja pre väčší počet dní ako doteraz. S menším počtom otvorených dní pre prevádzky sa však vynárajú obavy, či sviatky so sebou neprinesú prívlastok stratové.

1. Čo priniesla novela?

Vyše pol roka už platí novela Zákonníka práce, ktorá priniesla zatvorenie obchodov počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, čo za rok predstavuje 15 a pol dňa. Nahradila tým predchádzajúci zákaz predaja na tri a pol dňa. Podľa novely nemôžu zamestnávatelia počas týchto dní nariadiť zamestnancom ani si s nimi dohodnúť prácu za účelom predaja tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce.

Takýto model nie je však udržateľný pre všetky prevádzky. Výnimku tak predstavujú čerpacie strediská, lekárne, predajne na letiskách a staniciach uspokojujúce potreby cestujúcich podobne ako predajne suvenírov. A keďže novela upravuje iba predaj tovaru, prevádzky poskytujúce služby, ku ktorým patria rôzne kozmetické a kadernícke salóny či požičovne, sú mimo nej.

Zatvorenie obchodov sa teda týka 1. januára, 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu, Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. decembra a 26. decembra.

V prípade polovičného voľna na Štedrý deň je síce uvedená 12. hodina, tento čas sa však netýka iba nákupov, ale do tejto hodiny musia pracovníci v predajniach aj ukončiť všetku svoju prácu vrátane upratania prevádzky či uzatvorenia pokladnice, a teda pre zákazníkov sa môžu zatvárať už aj o 11. hodine.

Opatrenia sa podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovnéh

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy