Prečo má Mika šancu byť primátor

Snímka: Peter Mayer

Bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika zvažuje, že sa bude v jesenných komunálnych voľbách uchádzať o post primátora Bratislavy. Minulý týždeň to potvrdil pre TASR, zdôraznil však, že zatiaľ sa o svojej kandidatúre definitívne nerozhodol.

Mal by Mika vôbec šancu uspieť v boji o bratislavského primátora? Čím by mohol byť pre voličov zaujímavý a ktoré politické sily by ho mohli podporiť?

1. Prečo Mika zvažuje svoju kandidatúru vo voľbách primátora Bratislavy?
Václav Mika má za sebou bohatú manažérsku minulosť. Jeho profesionálne začiatky sa spájajú so Slovenskou televíziou, kde od roku 1986 prešiel viacerými postami. Nakoniec to dotiahol až do kresla riaditeľa kancelárie STV. Z televízie odišiel v roku 1994, keď sa jej šéfom stal Jozef Darmo, ktorý bol blízky HZDS a Vladimírovi Mečiarovi.
Od prelomu tisícročí viedol Mika šesť rokov Rádio Expres. Vo februári 2006 sa postavil na čelo Televízie Markíza a od augusta 2012 bol generálnym riaditeľom RTVS.

Na tejto pozícii skončil vlani, keď v júnovom súboji o najvyššie kreslo v tejto verejnoprávnej inštitúcii ho porazil dovtedajší riaditeľ agentúry TASR Jaroslav Rezník. Toho v tajnej voľbe uprednostnili poslanci parlamentu.


Václava Miku na čele RTVS pritom viackrát kritizoval premiér Robert Fico i ďalší predstavitelia vládnej koalície.
Naopak, za Miku sa vo voľbách šéfa RTVS postavila veľká časť opozície aj verejnosti. Tá koalícii vyčíta, že sa RTVS snaží ovládnuť prostredníctvom Rezníka. Aj to je dôvod, pre ktorý by sa Mika mohol pokúsiť využiť svoj potenciál a zabojovať v novembrových voľbách o kreslo primátora.

2. Má šancu uspieť v komunálnych voľbách?
Šance na zvolenie Mika v súčasnosti skutočne má. Priazeň verejnosti je totiž momentálne naklonená na jeho stranu. Nový šéf rozhlasu a televízie Jaroslav Rezník nedávno oznámil zrušenie investigatívnej relácie Reportéri, čo okamžie vyvolalo nesúhlas divákov aj opozície. Naopak, tí vyzdvihujú ekonomické aj

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy