Prečo sa od nás lieta hlavne k moru

Snímka: Marek Kmeť

Cyperský Pafos, grécky Solún či sicílska Catania. Na druhej strane škrtnuté spojenie s Berlínom. Aj takéto novinky čakajú pasažierov aerolininiek, ktorí sa tento rok rozhodnú letieť z Bratislavy.

Slovenské hlavné mesto si tak posilňuje pozíciu metropoly, z ktorej sa lieta najmä na dovolenku do prímorských destinácií. Má Bratislava vôbec šancu, aby sa na ňu v konkurencii Viedne, Budapešti či Prahy zamerali aj veľké aerolinky?

1. Ktorí cestujúci preferujú lety z Bratislavy pred Viedňou?
Bratislavské letisko je čoraz obľúbenejším odletovým miestom nielen pre slovenských pasažierov, ale aj cudzincov. Tí využívajú najmä nízkonákladové spoločnosti ako írsky Ryanair alebo maďarský Wizz Air, ktoré majú z našej metropoly pravidelné spojenia do celej Európy. Nízkonákladovky uprednostnili Bratislavu aj kvôli nižším poplatkom, než má povedzme viedenský Schwechat.

V lietadlách z Bratislavy smerujúcich napríklad do Rumunska či krajín bývalej Juhoslávie tak môžete takmer rovnako často ako slovenčinu počuť aj češtinu. Nezriedka v nich narazíte aj na Rakúšanov či iné národnosti.

Situácia sa však s narastajúcou silou nízkonákladoviek začína pomaly meniť aj na tomto poli. Spoločnosť Wizz Air tento týždeň oznámila, že vytvára svoju základňu vo Viedni. Rakús

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy