Prečo Česi dobiehajú Západ a my nie

Snímka: Dreamstime.com

Ako sa žije v Česku a na Slovensku 25 rokov od rozdelenia spoločného štátu? Stručná odpoveď znie – Česi majú vyššie platy, nižšie ceny, lepšie školstvo, silnejšiu ekonomiku, vyššiu konkurencieschopnosť.

1. Ako je na tom slovenská ekonomika oproti českej?
V roku 2015 prišla spoločnosť Deloitte s nasledujúcou analýzou – Slováci do piatich rokov predbehnú Česko v HDP na osobu a v roku 2020 sa stanú ekonomickým lídrom regiónu Vyšehradskej štvorky. Zatiaľ sa však deje opak. Nepribližujeme sa už Česku, ale ani Západu. Ako sa teda dnes žije nám a našim susedom 25 rokov od rozdelenia spoločného štátu?

Slovenská ekonomika tvorí podľa európskeho štatistického úradu Eurostat 77 percent priemeru Európskej únie v parite kúpnej sily. Medzi rokmi 2012 a 2016 sa tak nepohla z miesta. Česko v tých istých rokoch stúpalo pomaly vpred – z 82 sa dostalo na 88 percent priemeru Európskej únie.

Za Čechmi zaostávame, aj keď si porovnáme hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa. Nožnice medzi krajinami sa v posledných rokoch dokonca mierne roztvorili, vyplýva z dát Svetovej banky.

2. Čo robiť, aby sme stratu dobiehali?
Čo robíme zle? Respektíve, čo by sme mali urobiť, aby sme sa opäť približovali Západu? Odpoveď centrálnej banky je jasná. Potrebujeme rozvíjať infraštruktúru, znížiť byrokraciu a korupciu, zvýšiť kvalitu vzdelávania aj kvalitu verejných služieb, konštatuje analýza Slovensko verzus Česko: 20 rokov od rozvodu.

Aj keď ide o analýzu spred piatich rokov, vymenúva naše slabiny, ktoré sú aktuálne aj dnes. „Najpriepastnejší rozdiel je v kvalite inštitúcií a schopnosti efektívne presadzovať právny rámec. Schopnosť efektívne riadiť veci verejné je kľúčová

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy