9. Sú v Libanone aktívni aj Slováci?

Zhruba 300-tisíc Palestínčanov nie je v takmer šesťmiliónovom Libanone jedinou menšinou, ktorá našla v prímorskej krajine útočisko pred vojnou. Najmä po vypuknutí konfliktu v Sýrii sem z tejto krajiny utieklo viac ako 1,3 milióna ľudí. A práve na tých je zameraná pomoc, ktorú poskytujú i Slováci.

Veľká časť sýrskych utečencov je totiž odkázaná takmer výlučne na podporu zahraničných neziskoviek. Úrady v Bejrúte im pomáhajú len minimálne, ak vôbec. „Libanon je už teraz na hraniciach svojich možností. Krajina, kde žije 4,5 milióna Libanončanov, si vzala 1,5 milióna utečencov zo Sýrie,“ hovorí Richard Cook, šéf blízkovýchodnej pobočky nadácie Habitat for Humanity.

​A práve slovenská pobočka tejto organizácie sa pred niekoľkými mesiacmi postarala v spolupráci s oficiálnou štátnou rozvojovou pomocou SlovakAid o obnovu škôl, ktoré navštevujú aj deti sýrskych utečencov.
Náklady na rekonštrukciu dovedna šiestich škôl v Libanone presiahli 200-tisíc eur, ktoré išli z programu SlovakAid. Jednou z nich bola škola v dedinke Mazraat al-Šúf, ktorá leží v kopcoch pohoria Libanon. Celkovo do nej chodí zhruba 530 žiakov. Väčšina z nich sú potomkovia sýrskych utečencov – školu ich navštevuje takmer 380. „Len v našej dedine žije približne 200 sýrskych rodín. Sýrčanov má však každá obec tu na okolí. Snažíme sa ich integrovať do našich komunít,“ uviedol Jehja Abú Karrúm, starosta obce Mazraat al-Šúf.

Najčítanejšie témy