2. Superboháči pomáhajú zachraňovať svet

Snímka: Reuters

Bill Gates

Druhý najbohatší človek planéty je filantropom číslo jeden. Prvenstvo mu patrí nonstop už sedemnásť rokov. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Corporation sa v súčasnosti venuje hlavne nadačnej činnosti spolu so svojou manželkou Melindou. Ich organizácia rozdeľuje peniaze na univerzitné štúdiá zástupcov menšín, boj s chorobami ohrozujúcimi krajiny tretieho sveta či aids.

Každoročne vyčlenia 80 miliónov akcií firmy na dobročinné účely. Mimoriadne sa Gates buchol po vrecku aj tento rok, keď sa zbavil akcií v hodnote 4,6 miliardy dolárov. No zatiaľ neprekonaným rekordom zostáva rok 1999, keď na projekt boja proti detskej obrne putovalo päť miliárd dolárov. Už v minulosti sa obaja manželia dohodli, že do ich smrti rozdajú 95 percent svojho majetku.

Warren Buffett

Označujú ho za najúspešnejšieho investora na svete. Osemdesiatsedemročný Warren Buffett je zakladateľom spoločnosti Berkshire Hathaway. Tá ovláda viac ako 80 dcérskych spoločností a v ich portfóliu sú akcie aj Coca-Coly, IBM alebo American Express. Buffett má prezývku aj „zázrak z Omahy“, keďže pri svojich obchodných transakciách dokázal byť až neuveriteľne presný.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy