3. Návrat do spoločnosti je pekelne ťažká a dlhá štreka

Snímka: HN/Peter Mayer

Akým systémom funguje združenie?

Pracuje na troch hlavných stupňoch. Na prvom máme vyhľadávaciu službu – projekt Streetwork. Vieme, kde ľudia bez domova žijú. Stačí, keď sme tam. Keď sú pripravení posunúť sa, nakontaktujeme ich na naše denné centrum. S tým býva problém, pretože nie všetci sa chcú identifikovať s ľuďmi bez domova. Znamená to priznanie – áno, som tiež človek bez domova. Tretím krokom je naša kaviareň Dobre & Dobré.

Kto sa v nej môže zamestnať?

Klienti, ktorí si vo e dokázali intenzívne riešiť a vyriešiť osobné doklady, ubytovanie, dlhy. Keď prejdú čašníckym kurzom, dostanú na jeden rok chránené miesto v kaviarni.

Má vaše združenie dostatočné finančné krytie?

Mesto nám dáva peniaze, ale nepostačujú, hoci poskytujeme služby, ktoré by malo poskytovať. Z veľkej miery pomáhame vďaka grantom a individuálnym darcom. Na portáli www.volamesos.sk sme odštartovali kampaň. Nie je určená firmám, ale bežným ľuďom. Každý rok máme problém zvládnuť náklady na priamu pomoc, teraz je to však ešte ťažšie.

Slovensko

Ktoré hlavné faktory spôsobia, že sa niekto ocitne bez strechy nad hlavou?

Ide o kombináciu viacerých. Často sú to odchovanci z detských domovov, ktorí nikdy nežili bežným spôsobom života a nemajú čo kopírovať. Opakujú sa rozvody, žena vychováva deti a exmanžel jej nechá byt, alebo ho oň pripravia vlastní potomkovia. K tomu sa pridružia zdravotné problémy, strata práce, strata sociálneho okolia, nedostatok sumy potrebnej na podržanie v kritickom období.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 48% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy