5. Kampaňou môže byť aj koza pripútaná pri vianočnom stromčeku

Snímka: archív Človek v ohrození

Tá pôsobí v dvadsiatich deviatich krajinách sveta na piatich kontinentoch, ktoré spolu spája snaha pomôcť ľuďom v chudobe. Ich aktivita sa však odlišuje v závislosti od toho, či už v krajine existuje infraštruktúra, sociálna sieť, stupeň komunitného spôsobu života či spôsob obživy:

„Na základe týchto informácií a po konzultáciách s miestnymi komunitami sa snažíme vybrať typ projektu, ktorý má šancu na mieste pomôcť čo možno najväčšiemu počtu ľudí. V niektorých krajinách, ako je napríklad Irak alebo Afganistan, sa preto venujeme skôr podpore vzdelávania prostredníctvom výstavby škôl či prípravou školských plánov, v iných ako v Keni sa venujeme zase skôr podpore udržateľného poľnohospodárstva alebo malého podnikania,“ ozrejmil pre HN riaditeľ organizácie Braňo Tichý.

Treba chcieť pomáhať hlavne druhým

Dobrovoľníci majú v organizácii k dispozícii širokú škálu činností – na Slovensku pomáhajú s doučovaním detí z vylúčených komunít, každoročne organizujú festival dokumentárnych filmov Jeden svet alebo cestujú do zahraničia na ich rozvojové projekty. Samostatnou kategóriou pomoci je aj expertíza v oblasti IT, marketingu alebo financií.

Záujem je podľa Tichého obrovský: „Veľmi často sa stáva, že dobrovoľníci, ktorí si vyskúšali istý typ dobrovoľníckej práce, majú chuť vyskúšať si aj ďalšie a s organizáciou potom zostávajú dlhšie obdobie.“ Čo sa týka výberového konania, na každú dobrovoľnícku pozíciu očakáva organizácia inú kombináciu zručností podľa toho, čo bude jeho úlohou.

Publicistika

​V niektorých prípadoch nie je špecifické vzdelanie či skúsenosť nutná, v ďalších prípadoch stačí krátke zaškolenie. Dôležité je, aby dobrovoľník reprezentoval hodnoty organizácie ako úcta k ľuďom, partnerstvo či efektivita: „Zároveň do dobrovoľníckych pozícií nevyberáme ľudí, ktorí majú spasiteľský syndróm alebo tých, u ktorých je zjavné, že ich motiváciou je pomáhať sebe viac ako tým, pre ktorých našu prácu robíme,“ ozrejmuje Tichý.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 22% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy