7. Mal desať rokov, keď vymyslel prvú hru pre postihnuté deti. Dnes ju používajú v USA aj v Ázii

Snímka: TASR

Ťažko sa vcítiť do kože človeka preberajúceho ocenenie udeľované výnimočným osobnostiam, zvlášť keď dotyčný stojaci rozpačito na pódiu má len pätnásť rokov. To zároveň predstavuje vek najmladšieho laureáta v celej histórii Krištáľového krídla. Obzvlášť udivujúcejšie je, ak ten mladík zožne vavrín víťazstva v kategórii filantropia. Tým holobriadkom je Ondrej Vrábel z nenápadnej záhorskej obci Sobotište.

Naprogramoval súbor hier pre deti s mentálnym postihnutím, ako napríklad mozgová obrna či autizmus. Programy sa rozleteli do sveta so spoločným názvom PinfHry. Ich tvorca za ne nežiadal ani cent. „Krištáľové krídlo znamenalo pre mňa veľkú poctu. Zároveň potvrdenie toho, že moja činnosť má skutočný význam a pomáha ľudom, nie, že si to myslím len ja,“ povedal pre HN Vrábel.

Kamarátku s mozgovou obrnou

Dáška nie je len jeho príbuzná, ale aj kamarátka. Pri nej sa to všetko naštartovalo. Osud sa s dievčatkom nemaznal a nadelil jej do vienka diagnózu detská mozgová obrna. Tá jej však nezabránila, aby ju nelákali počítače. Ondrej mal len desať rokov, keď začal hútať, ako by o sedem rokov staršej Dáške spríjemnil a možno aj skvalitnil život. Tak na internete objavil svet programovania. Zrodila sa prvá hra pre kamarátku. Autor vtedy vôbec netušil, že presiahne Dáškin horizont. Nápad sa ujal v dennom stacionári Svetluška, v ďalších špeciálnych školách a začal žiť vlastným životom.

PinfHry ako ucelený súbor vznikli až pred dvomi rokmi. Spopularizovalo ich prvenstvo v súťaži JuniorInternet. Ďalší triumf získal Ondrej na Fakulte informatiky a informačných technológií, kde získal cenu dekana, a takisto na LEAF Award 2015, kde si mohol ako čerstvý nositeľ ocenenia „Zlatá makovica“ potriasť pravicou s prezidentom Andrejom Kiskom. V ten istý rok vycestoval na svetové eticko-sociálne fórum SIGEF do Ženevy.

Publicistika

​Popritom hľadal donorov, ktorí by mu pomohli finančne zatiahnuť hosting a doménu. „Začali sme crowdfundingovú kampaň, ale nepodarilo sa získať potrebnú sumu,“ vrátil sa k nie tak dávnej minulosti. Všimli si ho však spoločnosti ako Microsoft, Lenovo či Pixel Federation. Navzdory neúspechu kampane sa PinfHry obohacovali jazykovými mutáciami. S češtinou a anglickým jazykom si poradil sám autor. S ďalšími dobrovoľníci.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy